Bronz ten isteyen bu besinleri tüketsin
Yaz aylarında hemen herkes ışıltıyla parlayan bronz bir tene sahip olmak istiyor. Bu uğurda cilt kanseri ve erken yaşlanma tehlikesine rağmen saatlerce güneşleniliyor, ayar tutturulamayıp ıstakoz gibi yanılıyor... Oysa güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalmadan, seçeceğimiz besinlerle hem daha bronz bir görünüme sahip olabilir hem de cildimizi güneşe karşı daha güçlü bir hale getirebiliriz.
SAĞLIK , 13 Temmuz 2016 Çarşamba, 00:08
Bronz ten isteyen bu besinleri tüketsin
Sağlıklı bronz tenin sırrının beta karotenden zengin besinler olduğunu söyleyen Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber şu bilgileri veriyor:
"Beta karoten özellikle turuncu-kırmızı sebzelere rengini veren, vücutta A Vitamini'ne dönüşen pigment. A Vitamini ise deri sağlığı için en gerekli vitaminlerden biri. Deri bütünlüğünü koruyor, saç ve tırnak sağlığına destek oluyor. Beta karotenden zengin sebzeler sadece bronzlaşmayı hızlandırmıyor aynı zamanda güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruma sağlayarak deri kanserine yakalanma riskini azaltıyor."

Yaz mevsiminin beta karotenden en zengin besinleri havuç, tatlı patates ve kayısı. Bunlar dışmda mısır, domates, kırmızıbiber, ıspanak, kavun da beta karoten içeriyor.

Havuç
Parlak turuncu rengini içeriğindeki karotenden alıyor. Özellikle A Vitamini yönünden son derece zengin. Bu yönüyle cilde sağlıklı bir pembelik veriyor,
Porsiyon miktarı: 100 g, çiğ
Enerji 41 kcal
Karbonhidrat 10 g
Diyet lifi 3 g
Şeker 5 g
Protein 1 g

Somon
Zengin A vitamini kaynaklarından biri olan somon daha hızlı bronzlaşma sağlamasının yanı sıra deri sağlığının korunmasına da destek oluyor. Aldığınız Omega-3 yağ asiteri sayesinde kalp sağlığınızı korumak da cabası.
Porsiyon miktarı: 100 g, pişmiş
Enerji 206 kcal
Yağ 12 g
Karbonhidrat 0 g
Diyet lifi 0 g
Protein 22 g

Çilek
İçerdiği antosiyanidin sayesinde kollajen dokunun desteklenmesini ve sağlıklı kalmasını sağlıyor. Çilekte bulunan ve güçlü bir antioksidan olan ellajik asit güneşin zararlı UV ışınlarından cildi koruyor.
Porsiyon miktarı: 100 g
Enerji 32 kcal
Karbonhidrat 8 g
Diyet lifi 2 g
Şeker 5 g
Protein 1 g

Domates
Yaz güneşinin cildinize verdiği zararları azaltmak istiyorsanız diyetinize bol bol, domates ekleyin. Yapılan araştırmalar domateste bolca bulunan ve güçlü bir antioksidan olan likopenin güneşin zararlı etkilerine karşı cildi koruduğunu gösteriyor. Yaz güneşinin cildinizi yakmaması için taze domates, salça tüketirken UVA ve UVB koruması sağlayan güneş kremiyle de cildinizi koruma altına almayı unutmayın.
Porsiyon miktarı: 100 g
Enerji 18 kcal
Karbonhidrat 4 g
Diyet lifi 1 g
Şeker 3 g
Protein 1 g

Yumurta sarısı
Yumurtanın sarısı A Vitamini'nden oldukça zengin. Bu nedenle bronzlaşmanın hızlanmasında etkili besinlerin başında yumurta sarısı geliyor. Yaz sıcaklarında yumurta yemekte zorlanıyorsanız sebzeli omlet, menemen gibi yumurta kokusunu çok hissettirmeyen yemeklerden faydalanabilirsiniz.
Porsiyon miktarı: 1 bütün yumurta, haşlanmış
Enerji 77 kcal
Yağ 5 g
Karbonhidrat 1 g
Diyet lifi 0 g
Protein 6 g

Tatlı patates
İnce kabuğunun altında parlak turuncu renge sahip olan tatlı patates, müthiş bir beta karoten kaynağı. Yeşil yapraklı sebzelerden daha kaliteli ve yüksek oranda beta karoten içeriyor. Bir orta boy tatlı patates, sağlıklı bir insanm günlük A vitamini ihtiyacının neredeyse tamamını (yüzde 90) karşılıyor.
Porsiyon miktarı: 100 g, pişmiş, kabuksuz
Enerji 90 kcal
Karbonhidrat 21 g
Diyet lifi 3 g
Şeker 6 g
Protein 2 g

Zeytinyağı
Zeytinyağı tüketmek daha bronz bir cildiniz olmasına yardımcı olmasa da bronzlaşmış teninizi daha uzun süre muhafaza etmeniz açısından gerekli besinlerin başında geliyor.
Porsiyon miktarı: 10 g, sızma
Enerji 80 kcal
Yağ 9 g
Karbonhidrat 0 g
Diyet lifi 0 g
Protein 0 g

Kayısı
Kayısının en önemli bileşeni karotenoid grubu maddeler. Sarı, turuncu ve kırmızı renkteki doğal pigmentler olan bu karotenoidler vücudumuzda antioksidan etkiye sahip. Kayısıda en yüksek oranda bulunan beta karoten cilde sağlıklı parlayan bir renk verirken, cildin yenilenmesini de sağlıyor. Kayısının sadece meyvesi değil, çekirdeğinden elde edilen yağı da cildi yumuşatmada ve nemlendirmede oldukça etkili.
Porsiyon miktarı: 100 g
Enerji 48 kcal
Karbonhidrat 11 g
Diyet lifi 2 g
Şeker 9 g

Mango
A vitamini öncülü maddeleri yüksek oranda içeren meyvelerden biri de mango. Yaz sıcaklarında meyve olarak tüketilebileceği gibi dondurma ile karıştırılarak milkshake veya buz ile karıştırılarak frozen smoothie olarak da tüketilebilir.
Porsiyon miktarı: 100 g
Enerji 59 kcal
Karbonhidrat 15 g
Şeker 14 g
Diyet lifi 1,6 g
Protein 0,8 g

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR