BTSO'dan örnek proje
Suça sürüklenen çocukları topluma yeniden kazandırmak için Bursa Ticaret ve Sanayi Odası 'nın (BTSO) Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ile yapacağı işbirlik sonucu yaşama geçirilecek olan, " BTSO Mutfak Akademi " gün sayıyor.
BURSA , 03 Mart 2018 Cumartesi, 15:38
BTSO'dan örnek proje

Sosyal sorumluluk projelerine önem veren BTSO, , Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı işbirliğinde Türkiye'de bir ilk olacak projeye imza atmaya hazırlanıyor. Proje kapsamında BTSO tarafından hayata geçirilen, "BTSO Mutfak Akademi'de , suça sürüklenen çocuklar ve denetimli serbestliğe tabi olan hükümlüler alacakları aşçılık, pastacılık, pidecilik, pizzacılık ve servis elemanı eğitimi ile daha rahat iş bulabilecekler. İmzalanacak protokol öncesinde Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş ve Adli Komisyon Başkanı Ali Rıza Bir, BTSO Mutfak Akademi'yi ziyaret etti. Eğitimlerin gerçekleştirileceği alanları gezen Başsavcı Uğurhan Kuş, BTSO Meclis Üyesi ve Hizmet Ticaret Konseyi Başkanı Irmak Aslan'dan bilgi aldı.

BURSA ÖRNEK UYGULAMA YAPACAK

Suça sürüklenen çocukları topluma yeniden kazandıracak çalışmalarının, Türkiye'de ilk kez Bursa'da uygulanacağını ifade eden BTSO Meclis Üyesi ve Hizmet Ticaret Konseyi Başkanı Irmak Aslan, "Proje özellikle suça sürüklenen çocukların ve denetimli serbestliğe tabi olanların topluma yeniden kazandırılmasını amaçlıyor. Bursa'da denetimli serbestliğe tabi olan yaklaşık 15 bin kişi bulunuyor. Bu anlamda proje kapsamında hizmet sektöründe çalıştırılmak üzere eğitim vereceğimiz hükümlüler mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme merkezimiz MESYEB'de yeterlilik belgesini aldıktan sonra istihdam edilebilecekler" şeklinde konuştu.

Aslan ayrıca bu kapsamda eğitim alacak kişilerin dezavantajlı gruplara sağlanan istihdam garantisi, maaş ve SGK prim desteklerinden yararlanabilmesi için İşkur Bursa İl Müdürlüğü ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ile ortak proje çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Irmak Aslan, önümüzdeki günlerde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ile imzalanacak protokolün ardından projenin startının verileceğini ifade etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR