Bu konuda çok öfkeliyiz
Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Roth, Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde Türk medyasına yer ayrılmamasına ilişkin, "Bu konuda çok öfkeliyiz" dedi
GÜNDEM , 29 Mart 2013 Cuma, 23:14
Bu konuda çok öfkeliyiz

Irak'ın kuzeyindeki temaslarının ardından Türkiye'ye gelen Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, Mardin'in Midyat ilçesindeki Mor Gabriel Manastırı'nda metropolit Samuel Aktaş ile görüştü.

Roth ve beraberindekiler, Midyat'tan ayrıldıktan sonra Mardin'e geçti. Roth, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ile bir otelde görüştü.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme öncesinde medya mensuplarının sorularını yanıtlayan Roth, Almanya'da NSU terör örgütünün 8'i Türk 10 kişiyi öldürmesiyle ilgili davanın görüleceği Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde Türk medyasına yer ayrılmamasına ilişkin, ''Bu konuda çok öfkeliyiz. Bunu da belirtmek istiyoruz'' dedi.

Bu davanın, Almanya demokrasisi ve Almanya'nın güvenliği için çok önemli olduğunu belirten Roth, ''Hiç anlaşılmaz bir şekilde neden yabancı basın ve öldürülen ailelerin kabul edilmediğini, neden Türkiye'nin konsolosluğu ve elçiliğin davaya izleyici olarak kabul edilmediğini anlamıyoruz çünkü bu ırkçı teröristin, özellikle Türk kökenli oldukları için insanları öldürdüğünü biliyoruz. O nedenle tabii ki yabancı basınının takip etmesi ve şeffaflık açısından talep etmek gerektiğini düşünüyoruz. En yakın bir zamanda bu konuda çözüm bulmak gerektiğini ve bulunacağını çok umut ediyoruz'' diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR