Bunları yaparsanız her ay 30 lira cepte
Uzun ve soğuk geçen kış ayları konutlarda enerji tüketimini artırıyor. Enerjide yüzde 73, doğalgazda ise yüzde 99 oranında dışa bağımlı olan Türkiye’de her hane halkının alabileceği basit ve pratik önlemlerle konutlarda tasarruf sağlanabilir. Bu önlemlerle neredeyse yüzde 30 oranında tasarruf sağlanırken 100 liralık bir faturadan 30 lira tasarruf etmek mümkün.
EKONOMİ , 09 Aralık 2013 Pazartesi, 13:34
Bunları yaparsanız her ay 30 lira cepte

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ısıtma, soğutma, aydınlatma, yemeklerin pişirilmesi ve saklanması gibi ihtiyaçlarda harcadığı elektrik enerjisi yılda 10 bin kilowatt saati buluyor. Yaşar Üniversitesi MYO Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı akademisyenleri konutlarda neredeyse yüzde 30 oranında tasarruf sağlayacak basit ve pratik önlemler sundular.

ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞMELİ

Türkiye'de enerjinin yaklaşık yüzde 33’ünün binalarda kullanıldığına dikkat çeken Yaşar Üniversitesi akademisyenleri vatandaşların enerji tasarrufu yaratacak şekilde alışkanlıklarını değiştirmesi gerektiğini ifade ettiler. Yaşar Üniversitesi Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı akademisyenlerinin iklim bölgelerine uygun malzeme seçiminden rutubet oranının hesaplanmasına, A sınıfı makine seçiminden ısı yalıtım kurallarına kadar elektrik ve ısınmada tasarruf çeşitli önerileri şöyle:

EVLERDE ISI TASARRUFU İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Binanın mantolanması ve duvarların izolasyonu yapılmalı. Pencerelerin çift camlı olması ve yalıtım yapılması gerekir .Isı merkezlerinin bodrum yerine çatıda kurulması ile binalar hem daha tasarruflu, daha çevreci ve daha emniyetli olacaktır. Evlerde ısı kazanlarını düşük sıcaklıkta gece-gündüz yakmak, gündüzleri yakıp, gece söndürmekten daha ekonomik. Antre, koridor, merdiven holü, bodrum ve kullanılmayan kiler ve odalardaki radyatörler iptal edilmeli, her radyatöre termostatik vana monte edilmeli ve uygun sıcaklıkta ayarlanmalı. Odalarda masa, sandalye ve yatakları dış duvarlardan uzak tutmalı. Güney cephesi pencerelerden gündüzleri güneş girmesini sağlamalı. Güneş alan camları her gün temizlemeli ve güneşin pasif ısıtmasını sağlamalı.

Gece, gündüz ısınan evleri yüzde 50-55 oranında nemlendirmeli. Çünkü nemli hava, sıcaklığı daha iyi tuttuğundan buharlaşma azalacak; vücut daha az ısı kaybedecektir. Kullanılmayan oda, kiler antre ve merdiven radyatörlerini kapatmalı, radyatörlerin üstlerini kapatmamalı. Pencere ve kapıların hava sızdırmazlığı kontrol edilmeli. Hava sızıntısı olabilecek yerleri, hava sızdırmaz şeritlerle, bantlarla kaplamalı. Çatı odanız varsa üst katını uygun şekilde yalıtmalı, mümkünse pencereler çift camlı olmalı. Radyatörlerden taşınım ve ışınım yoluyla çıkan ısı radyatörün arkasındaki duvarı ısıtır.

Dışarıya olan ısı kaybını önlemek için alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştiriniz. Isıtılmayan bölgelerden geçen sıcak su borularınızı yalıtın. Binaların içindeki 40 derecenin üzerindeki ısı kaybetmesini istemediğiniz her türlü sıcak yüzeyi yalıtın. Mümkünse sıcak su elde etmek için, güneş panellerini kullanın. -Kombi, klima, kalorifer, ısı merkezlerinin yıllık bakımları mutlaka yaptırılmalı. -Elektrik ve yakıt tüketimleri düşük, verimliliği yüksek ve düşük emisyona sahip çevreci cihazlar tercih edilmeli. Cihazların enerji tasarruf özelliği olmalı. 1 saatteki yakıt tüketimi en az olan tercih edilmeli.

EVLERDE ELEKTRİK TASARRUFU İÇİN NE YAPILABİLİR?

Akkor flamanlı ve spot aydınlatma yerine LED aydınlatma veya tasarruflu ampul kullanımı tercih edilmeli. Gereksiz ve kullanılmayan durumlarda lambaların söndürülmesi gerekir. Kullanılan makine ve elektronik cihazların elektrik tüketimi seviyesinin A sınıfı veya daha yüksek enerji seviyesinde olmasına dikkat edilmeli. Kullanılmadığı takdirde cihazları prizden çekilmeli.

KAÇAK ORANLARI DÜŞÜYOR

Türkiye genelinde elektrik kayıp kaçak oranı 10 yıl öncesine kadar yüzde 24-25 seviyelerinde iken bu oran bugün yüzde 14 seviyelerine indi. İzmir’de ise 2012 yılı verilerine göre bu oran yüzde 7-8 oranında olarak açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2013 yılı verilerine göre; konutlarda 1 kilowatt elektrik enerjisi için yaklaşık 35,7 kuruş, 1 metreküp doğalgaz için ise yaklaşık 103,2 kuruş ödüyoruz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR