Burkay dış ticaret rakamlarını değerlendirdi
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, bugün TÜİK tarafından açıklanan temmuz ayı dış ticaret rakamlarını değerlendirdi.
BURSA , 29 Ağustos 2013 Perşembe, 16:40
Burkay dış ticaret rakamlarını değerlendirdi

TÜİK’in Gümrük ve Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle açıkladığı verilere göre ihracatın temmuz ayında 13 milyar 113 milyon dolar, ithalatınsa 22 milyar 918 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildiren Burkay, “Dış ticaret açığı yüzde 22,5 artarak 8 milyar dolardan 9 milyar 806 milyon dolara çıktı. Dış ticaret açığı rakamları beklentilerin üzerinde olsa da genel ihracat performansına bakmak lazım. İhracata bakıyorum ve buradaki performansımızı umut verici buluyorum.

Özellikle ihracatta düşüş beklenirken ihracat rakamındaki artışın verdiği bir mesaj var. AB’ye yapılan ihracattaki yüzde 22.7’lik artış, bizim adımıza gelecek için umut vaat edici oldu. Rakamları değerlendirirken, bizimle aynı kategorideki ülkelerle de bir karşılaştırma yapılmalı. İhracat pazarlarımızda ve ürünlerde çok önemli bir değişim görünmüyor. Mevcut şartlarda var olan pazarları kaybetmemek oldukça önemli. Dış ticaret açığı rakamları beklentilerin üzerinde çıksa da, bunun ihracatçılarımızın performansından çok ihracat pazarlarındaki büyüme hızıyla doğru orantılı olduğunu düşünüyorum. Yılın geri kalanında gerçekleştirilecek performans ile hedeflenen rakamın tutturulacağına inanıyorum” diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR