Bursa 700 yeni ihracatçı firma kazandı
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa’nın büyük zorlukların yaşandığı 2016 yılında da Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmayı sürdürdüğünü söyledi. 
EKONOMİ , 26 Aralık 2016 Pazartesi, 19:51
Bursa 700 yeni ihracatçı firma kazandı
Karanlık mihrakların Türkiye’yi dizayn etme teşebbüsüne millet olarak geçit vermediklerini ifade eden Başkan İbrahim Burkay, “Büyük Türkiye hedefimizden bizleri hiçbir güç alıkoyamaz. Yeni yılda da önümüze çıkarılmak istenen engellere ve bütün zorluklara karşı en büyük sermayemiz milli birlik ve dayanışmamız olacak. Türkiye ekonomisi 2009 yılından bu yana ilk kez daraldı. Yüzde 1,8’lik küçülme, kesinlikle Türkiye’nin potansiyelini yansıtmamaktadır. Bizler iş dünyası temsilcileri olarak ülkemizin aydınlık geleceği için kararlılıkla çalışmayı sürdüreceğiz. 2023 yılı hedeflerimiz doğrultusunda 2017’nin kamu ve özel sektör marifetiyle yeni ve güçlü bir büyüme hikâyesinin başlangıcı olacağına inanıyoruz” dedi.

“İstikrarlı kurdan yanayız”

Küresel ölçekte yaşanan gelişmelere de işaret eden Burkay, özellikle ABD Merkez Bankası FED’in faiz artışları ve İngiltere’nin AB’den ayrılma kararlarının ardından döviz kurlarının yukarı yönlü hareketlendiğini hatırlattı. 2017 yılında ABD Başkanlık seçimlerinden zaferle ayrılan Donald Trump yönetiminin politika tercihlerinin belirleyici olacağını dile getiren İbrahim Burkay, “ABD Merkez Bankası’nın faiz artışını sürdüreceği beklenmekte. Buna bağlı olarak 2017 yılında doların daha da güçleneceği öngörülüyor. Bizler de bu sürece hazırlıklı olmak zorundayız. İş dünyası temsilcileri olarak her zaman ifade ettiğimiz gibi; sürekli yükselen değil, istikrarlı bir kurdan yanayız” ifadelerini kullandı.

Türkiye ekonomisinin 2016 yılını yüzde 3 seviyesinde bir büyüme ile kapatmasının beklendiğine işaret eden Başkan Burkay, geride kalan yılda ekonomik büyümeye en yüksek katkıyı kamu ve özel tüketim harcamalarının sağladığını dile getirdi. Türkiye’nin ihracata dayalı bir büyüme modelini hedeflediğini ifade eden İbrahim Burkay, “Dünya ticaretindeki daralma, bulunduğumuz coğrafyadaki siyasi ve ekonomik gelişmeler, ihracat performansımızı olumsuz etkiledi. Yeni yılda ihracatın büyüme katkısını artırmalıyız. 2016 yılında yatırımların da büyümeye katkısı sınırlı kaldı” dedi.

“Destekler ekonomiyi canlandıracak”

Başkan Burkay, 2017’de de Anayasa değişikliği ve olası referendum gibi siyasi gündemi ekonominin önüne taşıyma ihtimaline dikkat çekerek, şunları kaydetti: ”Ancak Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım tarafından açıklanan ekonomiye destek paketinin uygulanmaya başlanmasıyla birlikte yeni yılda gerek yatırımların gerekse de ihracat performansımızın yeniden yükselişe geçeceğini düşünüyorum. Orta Vadeli Program’da da belirtildiği gibi özellikle yatırım harcamalarındaki büyümenin önümüzdeki yıl, yüzde 0,1’den yüzde 5,1’e çıkacaktır. Bursa son 2 yılda 700 yeni ihracatçı kazandı. Türkiye’nin ihracat performansının zayıf kaldığı 2016 yılında Bursa, ihracatını artıran tek il oldu. Gerçekleştirdiğimiz 10 Ur-Ge projesiyle üyelerimizin uluslararası alandaki pazarlarda gücüne güç kattık. 10 Ur-Ge projemizden biri olan bebe - çocuk konfeksiyonu sektöründeki firmalarımızın ihracatı 2016 yılının ilk 10 ayında sektörün genel ihracatından 10 kat fazla artarak yüzde 116’ya ulaştı. Yılın 11 aylık döneminde açılan şirket sayısı da Türkiye ortalamasının üzerinde bir artışla yüzde 6’ya yükseldi. Bursa, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmayı sürdürdü.”

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR