Bursa'da 24 hakim ve savcıya tutuklama kararı
15 Temmuz darbe kalkışmasının ardından Bursa’da gözaltına alınıp sorgularının ardından adliyeye sevk edilen 45 hakim ve savcıdan 24’ü tutuklandı.
BURSA , 20 Temmuz 2016 Çarşamba, 02:20
Bursa'da 24 hakim ve savcıya tutuklama kararı
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu bir gurup asker tarafından 15 Temmuz gecesi yapılan darbe girişiminin ardından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) talebi doğrultusunda, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla 45 hakim ve savcı gözaltına alındı.

Emniyetteki yapılan sorgulamanın ardından sağlık raporları alınan 45 kişi sabahın erken saatlerinde terör örgütüne üye olmak' ve 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek' suçlarından adliyeye sevk edildi.

Hakim ve savcılarının ifadelerinin alınması işlemi gece geç saatlere kadar devam etti. 45 kişiden 33 tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilirken, 12'si savcılıktan serbest kaldı.

Gece saat 02:00'ye kadar ifade veren hakim ve savcıdan 24’ü tutuklanırken, 9’u ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Tutuklanan 24 kişi geniş güvenlik önlemleri arasında otobüse bindirilip, Bursa H Tipi Cezaevine gönderildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR