Bursa'da Başkan Özkan'dan domates alım fiyatları ile ilgili açıklama
Bursa Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Türkiye'deki salçalık domates ihtiyacının yaklaşık yüzde 40'ını karşılayan Karacabey'de, salçalık domates alımlarıyla ilgili son günlerde yapılan algı operasyonlarına tepki gösterdi. Başkan Özkan, "Türk Şeker Fabrikası sayesinde bugün, salçalık domates 56 kuruştan işlem görmektedir. Türk Şeker, her zaman olduğu gibi tüm üreticilerimizin ve Karacabeyli çiftçinin yanındadır" dedi.
BURSA , 10 Eylül 2020 Perşembe, 11:42
Bursa'da Başkan Özkan'dan domates alım fiyatları ile ilgili açıklama

Türkiye'nin domates deposu olarak bilinen ve Türkiye'deki salçalık domates ihtiyacının yaklaşık yüzde 40'ını karşılayan Karacabey'de, salçalık domatesle ilgili son günlerde yapılan algı operasyonlarına, Belediye Başkanı Ali Özkan tepki gösterdi. Türk Şeker'in alım istasyonunda, AK Parti İlçe Başkanı Ertem İşcan ile birlikte yaptığı açıklamada Başkan Ali Özkan, ilçedeki bazı salça fabrikalarının, üreticileri 'rampa' diye tabir edilen ve alım fiyatlarını Karacabey tarihinde görülmemiş seviyelere çeken yönlendirmelerinin üreticiyi zor duruma soktuğunu belirterek, Türk Şeker Fabrikası sayesinde salçalık domatesin 56 kuruştan işlem gördüğünü ve Türk Şeker'in her zaman olduğu gibi tüm üreticilerin ve Karacabeyli çiftçinin yanında olduğunu söyledi.

"KARACABEY TARİHİNDE GÖRÜLMEDİ"

Başkan Özkan yaptığı açıklamada; "Türkiye'nin salçalık domates ihtiyacının yaklaşık yüzde 40'ı, Karacabey'in verimli topraklarında, 'güzellikler şehri' Karacabey'imizde karşılanmaktadır. Salça fabrikalarımız çeşitli enstrümanları kullanarak, üreticilerimizi, çiftçilerimizi, rampa diye tabir edilen ve açıktan satış yapılan yerlere yönlendirmekteydi. Bu rampada gerçekleşen alım fiyatları, 50 kuruş yerine 45 kuruş, 40 kuruş gibi daha aşağıda miktarlara gidiyordu. Türk Şeker'in müdahalesi olmasa bu miktar 30 kuruşlara kadar gelecek, Karacabey'de salçalık domates için rezil bir dönem olacaktı. Karacabey tarihinde bu hiç gerçekleşmemişti. Sayın Bakanımız Berat Albayrak'ın talimatıyla, Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Mücahit Alkan'ın gayretleri, Bölge Milletvekilimiz Mustafa Esgin'in ve İlçe Başkanımız Ertem İşcan'ın özverili çalışmaları olmasa, bu alımlar 30 kuruşa kadar düşecekti. Salçalık domates, bugün itibariyle 56 kuruştan işlem görmektedir. Fakat üzülerek görüyoruz ki çarpıtmayı, yanlış beyanları, kendilerine ilke edinen bazı siyasetçiler, adeta şov yapmak adına zihinleri bulandırmaya çalışıyor. Bunlardan biri de CHP Milletvekili Orhan Sarıbal. Kendisi bir tweet atmış ve demiş ki: 'Karacabey'de salçalık domateste Türk Şeker tarafından alım fiyatı ve miktarı düşürülüyor, fabrikaların fiyat düşürmesine fırsat tanınıyor.' Bu kesinlikle gerçekle bağdaşmıyor. Eğer Türk şeker olmasa, alımlar 30 kuruşa kadar düşecekti" dedi.

"TÜRK ŞEKER ÇİFTÇİNİN YANINDA"

Başkan Özkan açıklamasında, "Siz tarım sektörüyle uğraşıyorsunuz, ziraat mühendisisiniz; ilaç bayiniz vardı, sektörü biliyorsunuz. Ben size soruyorum: Şimdiye kadar hiçbir dönemde, herhangi bir siyasi parti iktidarında, salçalık domates fiyatları, sözleşme fiyatının altına düştüğünde, müdahale eden bir kurum, müdahale ederek alım yapan bir siyasi irade ile karşılaştınız mı? Bu dereden size balık çıkmaz. Türk Şeker İşletmeleri her zaman olduğu gibi Karacabey çiftçisinin, Karacabey üreticisinin ve tüm çiftçilerin yanındadır. Biz, siyasi partisi ne olursa olsun, görüşü ne olursa olsun; sahada, vatandaşlarımızın bu yapılan uygulamanın bir devrim niteliğinde olduğunun, bilincinde olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR