Bursa'da bu yasağa uymayana 10 bin lira ceza!
Bursa Valisi Münir Karaloğlu, siyah incirde ethephon kullanan üreticilere 10 bin lira para cezası kesileceğini açıkladı.
BURSA , 05 Ağustos 2015 Çarşamba, 14:06
Bursa'da bu yasağa uymayana 10 bin lira ceza!
Vali Münir Karaloğlu, siyah incirde ethephon kullanılmaması, kesim ve ihraç tarihlerine uyulması hakkındaki genelgeyle ilgili bilgi verdi. Bursa siyah incirinin kendine has rengi, tadı ve nefaseti ile tescilli olduğunu ifade eden Karaloğlu, “Siyah incir, Bursa’ya mahsus bir meyve olup, bu alanda bir marka durumundadır. Türkiye siyah incir üretiminin yüzde 90‘ını karşılayan Bursa siyah inciri yılda 20 bin ton civarında üretilmektedir. Bunun yüzde 80’i yaş olarak ihraç edilmekte ve yılda ülkemize 25-28 milyon dolar döviz girdisi sağlamaktadır. Türkiye ve Bursa için böylesine önemli ve değerli olan siyah inciri bazı alanlarda zeytin ve bağ üretim alanları ile karışık tesis edilmiştir. Zeytin ve bağ etmenlerine karşı mücadele esnasında zirai ilaç bulaşma riski vardır. İlaçlamaların rüzgarsız olduğu sabah ve akşam saatlerinde elle yapılması, ilaç bulaşma riskini azaltır” dedi.

“ETHEPHONUN İNCİRDE RUHSATI YOKTUR”

Geçtiğimiz yıllarda bazı üreticilerin incirde erken olgunlaşmayı sağlayan een Ethephon kullanımından dolayı siyah incirin imajının zarar gördüğünü ifade eden Karaloğlu, “Ethephon aktif maddeli bitki gelişim düzenleyici sadece domates ve pamukta ruhsatlandırılmıştır. Bu ilacın incirde ruhsatı yoktur. İncirde bu ilaç yapay olgunluk sağlıyor gibi görünse de gerçekte ürünün kalitesini bozuyor. Ayrıca incirin raf ömrü azalıyor. Aşırı ürün arzı sebebiyle fiyatların düşmesine yol açıyor. Birkaç sorumsuz kişinin ülkemiz ekonomisine ve sektöre zarar vermeye hakkı yoktur. Bursa siyah incirinin taze olarak gönderildiği ülkelerin pazarlarında bütün özelliklerini koruyarak tüketilmesi ve buna göre yurt dışında talep oluşturması son derece önem arz etmektedir. Özellikle kesim ve ihraç tarihlerine uyularak sektörün zarar görmemesi için gerek üreticilerin, gerekse ihracatçılarımızın kesim ve ihraç tarihlerine uyarak ürünün hasat edilmesi, daha sonra ihracata gönderilmesi gerekmektedir. Bursa’nın hem lider, hem tekel olduğu bu değerli ürünümüzü daha da geliştirmek, üreticilerimizin emeğini ve alın terini korumak, yanlış uygulamalara karşı üreticileri ve sorumluları uyarmak, haksız rekabeti önlemek için buna zaruret görülmüştür” dedi.

GENELGENİN DETAYLARI

Genelge hakkında bilgi veren Karaloğlu, “İlimizde yetiştiriciliği yapılan Bursa siyah incirinde ekonomik zarar eşiği oluşturacak hastalık ve zararlı faktörü bulunmadığından, kapama bahçe olarak tesis edilen siyah incir bahçelerinde zirai mücadele yapılmayacak. Zeytin ve bağ alanları ile karışık olan üretim sahalarında zirai mücadele uygulayacaklarında her türlü önlemi alarak, rüzgârın yönü, şiddeti, hava akımı gibi unsurlar uygun olduğunda elle ilaçlama yapılarak, ilaç bulaşmasına asla fırsat verilmeyecek. Siyah incirinin hasat tarihi iklim şartları, sulama, bakım şartları ve doğal olgunlaşma gibi durumları dikkate alınarak Ekonomi Bakanlığı Marmara Bölge Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyonca belirlenen tarihten daha önce, kesinlikle ihracata yönelik kesim ve depolama yapılmayacaktır. Fenolojik olgunlaşmadan önce kısa vade de ve erken piyasaya girmek, yüksek fiyat avantajından yararlanarak, daha çok gelir sağlamak gibi bireysel tavır ve davranışlarda bulunmak, uzun vadede hem kendilerine, hem de ülkemize zarar verecektir. Bu nedenle üreticilerimizin tarafından olgunlaşmayı hızlandıran Ethephon etkili maddeli Bitki Gelişimini Düzenleyiciyi kesinlikle kullanmayacaktır. İl ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından kurulan denetim ekiplerince kesim ve ihraç izninin verileceği tarihe kadar denetimler aralıksız devam edecektir. Yasaklara uymayanlar hakkında 10 bin lira cezai işlem yapılacak. Ürünlerin insan sağlığı için risk oluşturması durumunda, masrafların sorumlusuna ait inciler piyasadan toplatılacak ve mülkiyetin kamuya geçirilecek. Aykırılık sadece etiket bilgilerinden kaynaklanıyorsa 5 bin lira idari para cezası uygulanacak” şeklinde konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR