Bursa'da ''Domates Biber Şeftali Yılı'' ilan edildi
Bursa'da, 2012 yılının ''Domates Biber Şeftali Yılı'' ilan edildiği bildirildi.
EKONOMİ , 12 Haziran 2012 Salı, 16:05
Bursa'da ''Domates Biber Şeftali Yılı'' ilan edildi
 

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Bursa'da 2012 yılının ''Domates Biber Şeftali Yılı'' ilan edilmesi dolayısıyla Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) toplantı salonunda değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantının başkanlığını yapan Bursa Vali Yardımcısı Hüseyin Eren, 2008 yılından bu yana her yıl Bursa'nın karakteristik bir tarım ürününü ele alarak yıl içerisinde belirlenen ürünle ilgili Bursa Valiliği'nin himayesinde etkinlikler yürüttüklerini kaydederek, bu kapsamda yapılan etkinlik ve uygulamalarla ilgili bilgi verdi.

Toplantıda daha sonra kamu kurum, üniversite ve sivil toplum örgütü temsilcileri, belirlenen ürünlerle ilgili durum tespitinde bulundu, üretim, depolama ve pazarlama sürecinde yaşanan sıkıntılar için çözüm önerilerini paylaştı.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda, domates, biber ve şeftalide markalaşmanın temini, sağlıklı ve sürdürülebilir ürün arzı ve üretimde rekabetin sağlanabilmesi amacıyla yıl içerisinde yapılabilecek etkinliklerle yol haritasının belirlenebilmesi için ''domates-biber'' ve ''şeftali'' grupları olmak üzere iki çalışma grubu oluşturulması, bu grupların sekretaryasının da İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Gürsel Günay'ın gözetiminde sürdürülmesi karara bağlandı.

Toplantıya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Demirkıran, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Dr. Salih Çalı, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Boz, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nabi Alper Kumral, TMMOB Bursa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy, Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Ali Çelik, Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez, Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Sabri Akçalar, S.S. Bursa Bölgesi Tarımsal Kooperatifler Birliği Başkanı Erdoğan Yıldız ve Gürsu Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Lütfü İhsan Okumuş katıldı.

Bursa'da 2008 ''zeytin'', 2009 ''kestane'', 2010 ''siyah incir'' ve 2011 ''armut'' yılı ilan edilmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR