Bursa'da dönüşüm sil baştan
Büyükşehir Belediye Meclisi'ne 'kentsel dönüşüm' kararları damga vurdu. 0.50 emsal artışından onay alacak 56 yapı ile ilgili plan değişikliği talebi reddedilirken, dönüşümü sıkıntılı binaların durumu gelecek hafta karara bağlanacak.
BURSA , 23 Mart 2018 Cuma, 07:57
Bursa'da dönüşüm sil baştan

HABER I Burcu SEKMEN I

56 PLAN DEĞİŞİKLİĞİ TALEBİNE RET

Büyükşehir Belediye Meclisi, kentsel dönüşümde 0.50 emsal kararı nedeniyle ortaya çıkan sıkıntıları aşmak için adımlarını atmaya devam ediyor. Meclisin mart ayı oturumuna yine kentsel dönüşüm dosyaları damga vurdu. Oturumda; henüz ruhsat ve çürük raporu almamış olan, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiği plan değişikliklerinin iptali kabul edilirken; riskli yapı şerhi bulunmayan parsellerde talep edilen kentsel dönüşüm amaçlı imar plan değişiklikleri de Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'ne uymadığı gerekçesiyle reddedildi. 24'ü Nilüfer, 18'i Osmangazi, 10'u Mudanya ve 4'ü de Yıldırım'da olmak üzere toplam 56 adet yapı için istenen plan değişikliği oybirliği ile kabul edilmezken; ruhsatları alınan inşaatları başlamış çözüm bekleyen yapıların geleceği ise 28 Mart Çarşamba günü gerçekleşecek olan ikinci oturumda ele alınacak.

'USULÜNE GÖRE' YAPILABİLİR

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, binası yıkılmış, inşaatı başlamış ve kamuoyunda problem olarak algılanan yerler bulunduğunu belirterek, konunun tekrar görüşülmek üzere komisyona havale edildiğini, bir sonraki meclis oturumunda kesin kararın alınacağını belirtti. Meclisin alacağı kararın süreci sonlandıracağını, ortada bazı mağduriyetlerin bulunduğunu hatırlatan Başkan Alinur Aktaş, mağdur vatandaşların önünü açmak istediklerini dile getirdi. 56 tane iptal oyu verdiklerini ifade eden Aktaş, "Bunlar komisyona girmiş, 0.50 emsal artışında onay alacak maddelerdi. Bizler 'Tereddütsüz iptal' dedik. Kentsel dönüşüm konusunda yeni bir anlayış ortaya koyduk. Kentsel dönüşümün iptal olduğu falan yok. Herkes usulüne uygun kentsel dönüşüm yapabilir" diye konuştu.
Ortada duran sıkıntının kesinlikle çözülmesi gerektiğini anlatan Aktaş, "Çünkü bu konuda en çok iktidar partisi olarak bizler mağdur oluyoruz. Başkan olduğumdan beri bunun böyle olmasını arzu ediyorum. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanımız ile görüştük. İlçelerimizle bir araya geldik. Defalarca toplantı yaptık. Bu işin oybirliğiyle geçmesi çok önemli" şeklinde konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR