Bursa'da ekipler otobüsleri tek tek durdurdu
Bursa'da motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliğini önlemek için egzoz denetimi yapıldı.
BURSA , 11 Aralık 2013 Çarşamba, 12:07
Bursa'da ekipler otobüsleri tek tek durdurdu

Bursa'da motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliğini önlemek için egzoz denetimi yapıldı.

Bursa Emniyet Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliğinin önlenmesi için egzoz pulu ve egzoz ölçümü denetimlerini sıklaştırdı. İzmir yolu üzerinde tertibat alan ekipler, gelen otobüsleri tek tek durdurdu. Emisyon kontrolü yapan ekipler, egzozdan çıkan hidrokarbonlar, karbonmonoksit, karbondioksit, nitrojen oksitler, kükürtdioksit, fosfor, kurşun ve diğer metallerin ölçümünü yaptı. Yapılan kontrollerde otobüslerin çoğunda egzoz gazı normal çıkarken, egzoz pulu tarihi geçenlere tutanak tutuldu.

Motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliğinin önlenmesi için ile denetim yaptıklarını ifade eden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği İzin ve Denetim Şube Müdürü Ahmet Çakmak, "Şüphelendiğimiz durumlarda egzoz ölçümü yapıyoruz. Vatandaşlardan genellikle özel halk otobüslerinin çevreyi kirlettiği yönünde şikayetler geliyor. Bu şikayetleri değerlendirerek gerekli yerlerde ölçümler yapıyoruz. Günlük 40 civarında aracı kontrol ediyoruz. Egzoz ölçüm değerleri standartların üzerinde gelirse, bin 689 lira, egzoz pulu denetim tarihi geçmiş araçlara ise 842 lira para cezası kesiyor" dedi.

Öte yandan yıl boyunca Bursa'da bin 975 araca test uygulandı. Bu araçlardan 151 tanesine para cezası kesildi. İl genelinde toplam 258 bin 417 TL para cezası yazıldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR