Bursa'da facianın eşiğinden dönüldü
Bursa'da 'da, istinat duvarının çökmesi sonucu olası göçük riski nedeniyle ikisi 6, biri 4 katlı üç apartman boşaltıldı. Polis, caddeyi araç ve yaya trafiğine karşı kapatırken, sivil savunma ve itfaiye ekipleri mahallede önlem aldı.
BURSA , 02 Aralık 2013 Pazartesi, 23:49
Bursa'da facianın eşiğinden dönüldü

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde istinat duvarının çökmesi dolayısıyla 6 bina tamamen boşaltıldı. Sivil savunma, itfaiye ekipleri ve emniyet güçleri güvenlik önlemleri aldı. Olayın farkına varmayan bazı apartman sakinleri, megafonla yapılan uyarılarla binadan çıkartıldı.

\"\"

Edinilen bilgiye göre olay, Yıldırım ilçesi Emirsultan Mahallesi Musa Baba Caddesi saat 19.00 sıralarında üzerinde bulunan ve bir süre önce yıkılan binanın bulunduğu arsada meydana geldi. Binanın yeniden yapımı için başlatılan çalışma dolayısıyla müteahhit tarafından örülen istinat duvarı akşam saatlerinde büyük gürültüyle çöktü. Çökme sebebiyle çevrede bulunan 6 bina muhtemel göçük tehlikesine karşın boşaltıldı. Çökme esnasında evde bulunan vatandaşlar, kendilerini güçlükle sokağa attılar. Her şeylerini evde bulunan mahalle sakinleri, risk altındaki evlerden uzaklaştırıldı.

POLİS BİNAYI MEGAFONLA ANONS YAPARAK BOŞALTTI

Müteahhit firmayı suçlayan aileler eşyalarını bırakarak dışarı çıkarken polis, Musa Baba Caddesi'ni araç ve yaya trafiğine kapattı. Olay sebebiyle polis ekipleri, "Mahalle sakinleri, çökme riski olduğu için lütfen evlerinizi boşaltınız. Tehlikeye maruz kalmayın" uyarısında bulundu. Olayın farkına varmayan bazı vatandaşlar polis ekiplerinin uyarılarından sonra evlerini boşalttı.

Boşaltılan binaların sahiplerinden Ali Zengin, müteahhit firmayı suçlayarak, "Müteahhit 3 kuruş para için buradaki binayı yıktı. Yerine bina yapacaklar diye bunlar oldu. Belediye de ruhsat vermiş. Şimdi teker teker üstteki binalar da kaymaya başladı. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bu kış vakti bizi evimizden ettiler. Evimizi başımıza yıkacaklar. Korkuyoruz. Geceyi sokakta geçireceğiz" dedi.

\"\"

"DEPREM OLDUĞUNU SANDIK"

Mahalle sakinleri, istinat duvarı yapılmadan bina yapmak isteyince göçüğün olduğunu iddia etti. Çökme esnasında evinde oturan apartman sakinlerinden Ayşe Yılmaz ise, "Bir anda gürültü geldi. Duvarlar aşağıya çöktü. Çok gürültü geldi. Gök gürültüsü zannettim. Daha sonra dışarı çıktım. Deprem olduğunu sandık" diye konuştu.

Belediye tarafından mühürlenen binalara gerekli önlemler alınana kadar giriş ve çıkışın olmayacağı bildirildi. Olayın ardından İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, AFAD İl Afet Acil Durum Müdürü İbrahim Tarı ile birlikte çökme riski olan binalarda incelemelerde bulundu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR