Bursa'da fetih şenlikleri başladı
Bu yıl 10’uncusu düzenlenen "Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri" başladı.
BURSA , 05 Nisan 2014 Cumartesi, 17:21
Bursa'da fetih şenlikleri başladı

Tophane meydanındaki fetih kutlamalarına Bursalılar büyük ilgi gösterdi. Mehter takımının gösterileri ile başlayan kutlamalarda Osmangazi Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu çeşitli gösteriler sundu. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bu yıl 10’uncusunu düzenledikleri fetih kutlamalarıyla beylikten cihan devletine giden yolun tohumlarının atıldığı yerde, aynı heyecanı bir kez daha yaşadıklarını söyledi. Dündar, “Sahip olduğumuz tarihi mirası koruyan bir belediyecilik anlayışı ile çalışıyoruz. Osmanlı’nın Bursa’ya girişini temsil eden fetih yürüyüşünde 7’den 70’e hepimiz bir araya geliyoruz. Bu yıl da 688. kez aynı gururu, aynı mutluluğu ve aynı birlik beraberliği bütün dünyaya göstermenin gururunu yaşıyoruz. Fetih şenliğimize her yıl farklı yörelerden farklı şehirlerden birçok ziyaretçimiz katılıyor. Dünyanın dört bir yanından kardeşlerimiz fetih coşkumuza ortak oluyor” dedi.

Fetih coşkusunun, Saltanatkapı’dan başlayan yürüyüşle devam edeceğini söyleyen Dündar, “Bu yürüyüş, tarihimizin, milletimizin gücünün, birlik ve beraberliğimizin, koruduğumuz manevi mirasın ileriye, gelecek nesillere taşınması yürüyüşüdür. Yüzyıllardır aynı coğrafyada, sevgiyi, barışı, kardeşliği ve dayanışmayı dünyaya gösteren bir milletin yürüyüşüdür. Tarihi ve manevi mirasın başkenti Osmangazi’de bize bu coşkuyu yaşatan şanlı ecdadımızı minnet ve rahmetle anıyoruz. Fetih coşkumuz 688. kez kutlu olsun” diye konuştu.
Osmangazi Kaymakamı Necdet Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve AK Parti Bursa Milletvekili İsmet Su’nun konuşmalarının ardından folklor ekipleri, Bursa Mehter Takımı ve Bursa Kılıç Kalkan Ekibi gösteri yaptı. Gösterilerin ardından protokol mensupları Tophane meydanında kurulan yörük çadırına geçerek bir süre oturdu.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR