Bursa'da Gököz Gölü buz tuttu, kartpostallık görüntüler oluştu
Bursa'da havaların soğumasıyla buz tutan Uludağ'ın eteklerindeki Gököz Gölü, kartpostallık görüntüler oluşturdu. Bazı vatandaşların üzerinde dans ettiği göl, dronla havadan görüntülendi.
BURSA , 22 Ocak 2021 Cuma, 10:22
Bursa'da Gököz Gölü buz tuttu, kartpostallık görüntüler oluştu

Keles ilçesine bağlı kırsal Gököz Mahallesi'nde bulunan Gököz Gölü, hava sıcaklığının sıfırın altında 22 dereceye kadar düşmesiyle buz tuttu.

Uludağ'ın eteklerinde bulunan Gököz'ün beyaz örtüyle kaplanması sonrası kartpostallık görüntüler oluştu. Buz tutan gölün üzerinde bazı vatandaşlar dans etti, bazıları ise fotoğraf çektirdi.

'YURT İÇİ VE DIŞINDAN MİSAFİRLER GELİYOR'

Göl kenarında tesis işleten Arif Doğru, kış aylarında kar ve göl manzarasını tercih edenlerin sıklıkla Gököz'e gediğini belirtti.

Gököz'ün 1120 metre rakımlı olduğunu anlatan Doğru, "Bence Türkiye'nin saklı cennetlerinden bir tanesi. Burası küçük bir köy. Müzeyyen Senar'ın da doğduğu köy. Kırsal turizmde, alternatif turizmde de son yıllarda popülerliği artan bir turizm cenneti haline geldi. Buraya herkesin bir geliş nedeni var. Biz buraya 'doğadaki eviniz' diyoruz. Doğayı her yönüyle yaşayabiliyorsunuz. Birçok şeyi tecrübe edebiliyorsunuz. Eğlenmek için geliyorsanız adrenalin yüklü aktiviteler var. Dinginlik için geliyorsanız olta balıkçılığı, doğa yürüyüşü gibi aktiviteler yapabiliyorsunuz. Romantizm bu panoramanın olmazsa olmazlarından biri. Hem yurt içinden hem de yurt dışından misafirlerimiz ziyarete geliyor. Yurt içinden genellikle İstanbul, İzmir'den çok sayıda ziyaretçi geliyor. Günübirlik olarak Bursa ve çevre illerden gelenler oluyor. Bunun dışında Kuveyt başta olmak üzere Avrupa ve Uzak Doğu'dan misafirlerimiz var" dedi.

'UNUTULMAZ FOTOĞRAFLAR YAKALANIYOR'

Gököz'ün tatil rotaları arasında ayrıcalığı olduğunu söyleyen Doğru, "Hem Bursa hem de Türkiye için turizmin 365 gün yapılabildiği bir yer olmaya aday. Bunun için küçük altyapı hizmetlerine ihtiyaç var. Burası sadece yaz için değil, kış turizminde de alternatif olabilecek bir yer. Birçok kış aktivitesi yapıyoruz; karda oynayabiliyoruz, kızakla kayabiliyoruz, traktörle kızak safari yapabiliyoruz. 365 gün devam eden motosiklet safarileri var. Avcılık merakı olanlara yönelik de hizmetler var. Uludağ Kayak Merkezi'ne de sadece yarım saat mesafede. Kayak yapmak isteyenlere de ulaşım imkanlarını sağlayarak son derece güzel ve farklı alternatif bir tatili yaşatabiliriz. Misafirlerimizin en çok yaptığı şeylerden biri muhteşem manzarayla birlikte fotoğraf çektirmek. Bizim gönüllü tanıtım elçilerimiz, gelen misafirlerimizdir. Gerçekten unutulmaz fotoğraflar yakalanıyor" diye konuştu.

Uludağ'ın güney eteklerinde yer alan ve doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini büyüleyen Gököz Göleti'nin çevresindeki bungalov evlerden oluşan tatil köyü, kış mevsiminde de izole tatilin gözdesi oldu.

Keles ilçesindeki Gököz Mahallesi'nde 2016'da Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) alınan hibe desteğiyle kurulan Gököz Natural Park, kar yağışlarıyla beyaz gelinliğini giydi.

Genellikle yaz sıcağından bunalanların tercih ettiği Gököz Göleti ve çevresinde kar yağışının ardından kartpostallık görüntüler oluştu.

Özellikle şehrin gürültüsünden uzaklaşıp doğayla iç içe tatil yapmak isteyen yerli ve yabancı turistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının da ardından izole tatilin adresi olan bin 120 rakımlı tesise yoğun ilgi göstermeye başladı.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye düştüğü bölgeyi ziyaret edenler, yüzeyi buz tutan gölet çevresinde traktörle kızak, ATV safari, doğa yürüyüşü ve at binme gibi etkinlikler yapabiliyor. Ziyaretçiler, zaman zaman buz tutan gölet yüzeyinde yürüyüş yaparak fotoğraf da çektiriyor.

İşletmeci Arif Doğru, AA muhabirine, bu tesisin üniversitedeki hayali olduğunu ve gelinen noktadan mutlu olduğunu söyledi.

Türkiye'de turizm sektöründe deniz, kum ve güneşin daha çok ilgi gördüğünü belirten Doğru, "Bursa'da turizmin 365 gün kırsalda yapılabileceğini gösteren bir proje oldu. Bugün geldiğimiz noktada hem yerli hem de yabancı turistler tarafından popüler bir alternatif turizm merkezi olduk. Buranın kışı adeta beyaz cennet. İnsanlar gelip manzarayı gördüğü zaman bizi daha iyi anlıyorlar. Eşsiz bir güzelliğe sahip. Uludağ'ın en güzel göründüğü yer. Gölün de buz tutmasıyla muhteşem farklı bir havaya bürünüyor burası." ifadelerini kullandı.

- "10 tesisimiz olsa taleplere yetemeyeceğiz gibi duruyor"

Doğru, tesisin yaz ayları kadar kış aylarında da yoğun ilgi gördüğünü dile getirdi.

Gököz için "küçük Uludağ" benzetmesi yapan Doğru, şöyle konuştu:

"Orta Doğu'dan yoğun talep var. Bunun yanı sıra Çin'den ve Japonya'dan da misafirlerimiz oldu. Avrupa'daki birçok ülkeden misafirlerimiz geliyor. Yerli olarak İstanbul'dan çok fazla ziyaretçi alıyoruz. Tesisimize ilgi çok yoğun. Hafta sonları en yakın 5 Şubat'a rezervasyon verebiliyoruz. Hafta içinde doluluğa yakın değerlerdeyiz. Artık yetemediğimizi görüyoruz. Hem huzuru yaşayabileceğiniz hem de birçok aktiviteyle eğlenebileceğiniz sıra dışı bir yer. Artık kış turizminin de alternatif noktalarından biri oldu. Hem yerli hem de yabancı misafirleri ağırlamak da bizim için gurur verici. Taleplere yetişemiyoruz. Bunun gibi 10 tesisimiz olsa dahi yetemeyeceğiz gibi duruyor."

Ziyaretçilerden Ali Öztürk de Kovid-19 salgını nedeniyle sıkıldıklarını ve bölgeyi tercih ettiklerini söyledi.

Çocuklar için güzel bir tatil olduğunu belirten Öztürk, "Burası doğa harikası. Havası temiz, manzarası, doğası, tesisi çok güzel. Çok beğendik. Kartpostallık görüntüler var. Mutlaka herkesin gelip bu güzelliği yaşaması lazım." ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR