Bursa'da hız sınırına yeni düzenleme
Şehir içi yollarda da MOBESE kameralarıyla yapılan hız ölçümleri sürücülerin korkulu rüyası haline gelirken, Mudanya Yolu'ndaki 70 kilometre hız sınırı 90 kilometreye çıkartıldı.
BURSA , 29 Haziran 2015 Pazartesi, 11:07
Bursa'da hız sınırına yeni düzenleme
Trafik Yasası’nda yapılan değişiklikten sonra, şehir içi hız sınırlamaları için belediyelere yetki verilirken, Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde olan ve kısa adıyla UKOME olarak bilinen Ulaşım Koordinasyon Merkezi, Mudanya yolundaki hız limitinde değişikliğe gitti. Mudanya Yolu'ndaki bazı yerleri şehirlerarası yol kapsamında 90 kilometre, bazı yerleri ise şehir içi geçiş kabul edildiği için 70 kilometre kabul ediliyordu. Bu da sürücülerin kafalarının karışmasına ve yazılan cezalar sebebiyle tartışmaların oluşmasına davetiye çıkarıyordu.

UKOME, Mudanya Yolu için özel bir düzenleme yaparak Bademli Kavşağı ile eski Siemens fabrikasının önündeki kavşak arası bölümündeki hız limitini 80.2 kilometre olarak belirledi. Hız limitinin yüzde 10 tutarında aşımı müsamaha kabul edilirse, 80.2 kilometrelik limit yüzde 10’luk dilimle birlikte 90.2 kilometre çıkmış oldu.

Yetkililer, bu kadar hassas ölçümün kolay olmayacağı için, sürücülerin 90 kilometreyi geçmemeleri ve dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Öte yandan Bursa Emniyet Müdürlüğü'nün de şehir içi yollarda bazı noktalarda 70 olan hız sınırının 82 kilometreye çıkarılması için UKOME'ye başvuracağı öğrenildi

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR