Bursa'da hutbe gerginliği! İmamın üzerine yürüdüler
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bugün Cuma Namazında bütün camilerde okunması için hazırlanan 'İslam, ırkçılığın her türlüsünü reddeder' başlıklı hutbe tartışmaya sebep oldu.
BURSA , 05 Haziran 2015 Cuma, 16:20
Bursa'da hutbe gerginliği! İmamın üzerine yürüdüler
Diyanet'in hazırladığı Cuma Hutbesi alışılagelmişin dışında bugün sabah saatlerinde Anadolu Ajansı tarafından servis edildi. Irkçılığın eleştirildiği hutbede, "Bugün de Müslümanlar arasında mezhebini, meşrebini, ırkını, ideolojisini rahmet dini İslam'ın önüne geçirme tuğyanına kapılanların sayısı hiç de az değildir." şeklinde ifadeler kullanıldı.

Ülke genelindeki camilerin büyük bölümünde okunan hutbeye bazı cami imamları kendi yorumlarını katınca sözlü sataşmalar yaşandı. Bursa'nın Osmangazi ilçesinde bulunan Koğukçınar Cami İmamı, Diyanet'in ırkçılık konulu hutbesini okurken iddiaya göre bazı partilere oy verilmemesi çağrısı yaptı. Bunun üzerine cematten bazıları imama itiraz etti. İmam ve cemaat arasında yaşanan tartışma uzayınca polis çağrıldı. Tarafları dinleyen polis olayla ilgili tutanak hazırlayıp ayrıldı. İmam da bilgi vermek üzere il müftülüğüne gitti.

Benzer tartışmaların, Bursa'nın Yıldırım ilçesi Selamet ve Sarı Cami ile başka camilerde de yaşandığı belirtildi. Bu arada konuyla ilgili bilgi almak istediğimiz Bursa Müftülüğü açıklama yapmayacağını bildirdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR