Bursa'da İnegöl'de parklara kamera takılıyor
Bursa'nın İnegöl ilçesindeki parkların daha güvenli hale gelmesi adına tüm parkların kameralarla donatılacağı 'Güvenli Park Projesi'nin ilk yeri Kemal Özkan Semt Sahası ve çocuk oyun alanı oldu. İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, kameraların kurulduğu parkı inceleyerek proje hakkında bilgi verdi.
BURSA , 23 Temmuz 2020 Perşembe, 15:35
Bursa'da İnegöl'de parklara kamera takılıyor

İnegöl Belediyesi, şehirdeki parkları daha güvenli hale getirebilmek adına "Güvenli Park" projesini hayata geçiriyor. Vatandaşların sürekli talepte bulunduğu parkların kamera sistemleriyle kontrol altında tutulması isteği, bu proje ile gerçekleşiyor. Aynı zamanda akıllı şehir uygulamasının da bir basamağı olan proje, ilk olarak Kemalpaşa Mahallesinde bulunan Kemal Özkan Semt Sahası ile çocuk oyun alanında hayata geçirildi. Belediye Başkanı Alper Taban, bugün beraberindeki meclis üyeleriyle birlikte kameraların uygulandığı parkta incelemelerde bulunup projeye ilişkin bilgiler verdi.

"AKILLI ŞEHİR KONUSUNDA HEDEFLERİMİZ VAR"

İnceleme sırasında bir açıklama yapan Başkan Alper Taban, "Bugün akıllı şehir kavramının bir basamağı olan uygulama için bir aradayız. Daha önce pek çok parkımızı, oyun alanlarımızı vatandaşımızın hizmetine sunduk. Bugün de meclis üyelerimiz ve çalışma arkadaşlarımızla birlikte başka bir başlığın önemsenmesini, bizlerin de buna bakışını kamuoyunun bilmesini istiyoruz. Bilindiği gibi artık covid-19 ile birlikte dirençli şehirler, sağlıklı şehirler gibi kavramlar oluştu. Onun öncesinde de teknolojik gelişmelerle, bilimin daha hızlı ilerlemesiyle akıllı şehir ve güvenli şehir kavramları oluşmaya başlamıştı. Bizim de bu noktada hedeflerimiz var" dedi.

"KENDİ FİBER ALTYAPIMIZI DÖŞEMEK İSTİYORUZ"

Şehrimizde şu an devam eden altyapı çalışmaları olduğuna değinen Taban, "Bu altyapı çalışmalarıyla beraber İnegöl Belediyesi olarak bizler bu çalışmaların hemen paralelinde kendi fiber altyapısını döşemek istiyoruz. Bununla ilgili gerekli protokolleri yaptık. Bu ne demek? Şehrin belirli noktalarına gerekli kontrol ya da ölçüm sensörlerinin yerleştirilmesi demek. Dolayısıyla biz burada bu sensörler marifetiyle hava koşulları bilgisi, trafik bilgisi ya da o bölgede bir problem var-yok gibi pek çok konuda bilgi toplayabileceğiz. Akıllı şehirlerin de aslında mantığında ve temelinde de bu var. Bir bitkinin, yeşil alanın kontrollü şekilde sulanması da buna dahil edilebilir, trafikteki belli ölçümler ve kontroller de buna dahil edilebilir. Akıllı toplama sistemimiz de aslında akıllı şehir uygulamasının bir adımıdır" diye konuştu.

"HER YIL 15 PARK KAMERALARLA DONATILACAK

Her yıl 15 parkın kameralarla donatılacağını açıklayan Taban, şöyle devam etti: "Güvenli Park Projesi konusunda aslında henüz göreve gelmeden önce özellikle hanımefendilerin bizlere iletisi vardı. Parklarımızda biz güzel şekilde, konforlu şekilde, güvenli şekilde oturmak istiyoruz. Ancak bu noktada bazen etkilendiğimiz durumlar olabiliyor. Buralarda çocuklarımızın özellikle oyun gruplarında, spor aletlerinde oynarlarken bir huzurlu oturmak istiyoruz. Bununla alakalı da bizler özellikle yeni yaptığımız parkların tamamına ve daha önce yapılmış parkların da belirlenerek yılda 15 parkımızı kameralarla donatıp, en sonunda da tüm parklarımızı bu sisteme dahil edip bir izleme merkezi oluşturmak istiyoruz. Düzenli şekilde parklarımızı izlemek ve takip etmek istiyoruz. Burada amacımız ailenin, bireyin sağlıklı şekilde buralarda ihtiyacını gideriyor olabilmesi" açıklamasında bulundu.

"İKİNCİ ADIMDA ACİL BUTONLARI YERLEŞTİRİLECEK"

Parklara acil butonu yerleştireceklerini söyleyen Başkan Taban, "Bir sonraki adımda da parklara acil butonu yerleştirerek, bu acil butonlarıyla örneğin bir çocuğumuzun düşüp yaralanması neticesinde acil butonuyla 153 merkezimize bildirilmesi, ekiplerimiz tarafından da ambulans gönderilmesi şeklinde... Ya da yaşanacak herhangi bir olumsuzlukta zabıtamızın ya da polisin yönlendirilmesi noktasında hizmet sunacak bir acil butonunu parklarımızda uygulayacağız" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR