Bursa'da kentsel dönüşüm hız kazandı
Bursa'da kentsel dönüşümün hızlanması amacıyla Büyükşehir Belediye meclisinin aldığı kararla hayata geçirilen 0,50 emsal artışı uygulamasından yararlanan Nazar Sitesi C Blokta da dönüşüm, eski binanın yıkımıyla başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, emsal artışı uygulamasından yararlanmak isteyen site sayısının 160'ı bulduğunu belirterek, "Riskli binalarımızı deprem yıkmadan, kendi ellerimizle yıkıyoruz. Binaların altında kalıp, 'kaderimiz buymuş' demek yerine bir an önce harekete geçmeliyiz" dedi.
BURSA , 01 Haziran 2017 Perşembe, 14:23
Bursa'da kentsel dönüşüm hız kazandı

Birinci derece deprem bölgesinde olan Bursa'da yıpranan yapı stoğunun ortadan kaldırılması amacıyla ortalama her iş günü bir bina yıkıp, bu alanlara yollar, spor alanları ve sosyal donatı alanları kazandıran Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm noktasında aldığı kararların meyvesini de toplamaya devam ediyor. Özellikle depreme karşı dayanıksız olan sitelerin hızlı bir şekilde dönüşümünü sağlamak amacıyla 0.50 emsal artışı uygulaması başlatan Büyükşehir Belediyesi, böylelikle kent genelindeki dönüşümü de tetiklemiş oldu. Bu uygulamadan yararlanmak için başvuran 160'ın üzerinde sitenin dosyası Büyükşehir'den geçerken, Nilüfer ilçesindeki Nazar Sitesi C Blokta da dönüşüm yıkımla başlamış oldu. Halen 5 katlı ve 21 daireden oluşan blok, 8,5 kat ve 32 daire olarak yenilenecek. Otopark sorunu yer altında çözülecek ve belediye terk edilen 700 metrekarelik alan yeşil alan olacak.

DEPREM YIKMADAN KENDİMİZ YIKIYORUZ

Nazar Sitesi C Blokun kentsel dönüşüm kapsamında yıkım törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 1999 depreminin ardından mevcut yapı stoğunun yeni sisteme göre mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, depreme karşı riskli binaların da acilen yenilenmesi gerektiğini hatırlattı. Her an gelebilecek bir depreme karşı vatandaşların güvenilir konutlarda oturabilmesi için gerekli her adımı attıklarını dile getiren Başkan Altepe, "Kentsel dönüşüm için vatandaşlarımızdan gelen tüm projeleri titizlikle inceliyoruz. Kriterlere uygun olanları da onaylıyoruz. Şuana kadar 160'ın üzerinde kentsel dönüşüm dosyasına onay verdik. Böylelikle binlerce riskli daire yıkılıyor, yerine sağlam, güvenli, sosyal donatı alanları olan yüksek yaşam kalitesine sahip daireler yapılıyor. 1999 depreminden sonra güvenlik katsayıları yüzde 60 artırıldı. Yani o tarihte önce yapılan binalar ruhsatlı bile olsa güvenli değil. Binaların altında kalıp, 'kaderimiz buymuş' demek yerine bir an önce harekete geçmeliyiz. Bu konuda acil hareket etmeliyiz. Bu konuda zaman kaybettiren yöneticiler, hesabını veremez. Çünkü insan hayatından değerli başka bir şey yok" dedi.

BAŞKANLAR RİSK ALACAK

Nazar Sitesi C Blokun dönüşümünü yapacak olan Nazar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şakir ise yıllar önce kendilerinin yaptığı binanın dönüşümünü de kendilerinin yapacak olmasının Bursa'da bir ilk olduğunu söyledi. Dünyanın en yüksek binası olan Burç Halife'nin yanına şimdi de 1000 metre yüksekliğinde bir kule yapıldığını ve bu kulede deprem riski bulunmadığını vurgulayan Şakir, "Ancak biz 2-3 katlı binalarda deprem korkusu ile yaşıyoruz. Bu açıdan riskli binaların kaldırılması çok önemli. Bu konuda Başkanımız inisiyatif kullandı. Belediye Başkanlığı sadece kara kaplı deftere göre olmuyor. Başkanlar risk alacak, cesaret gösterecek ve adım atacak. Bu açıdan Başkanımıza kentsel dönüşüm konusundaki kararlı duruşu nedeniyle teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından 5 katlı bloğun yıkımına başlandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR