Bursa'da köylüleri isyan ettiren olayda flaş açıklama! "Gerçeği yansıtmıyor"
Bursa'nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla Mahallesi'nde yatırım girişimlerini sürdüren maden şirketinin Lübnanlı olduğu yönünde çıkan iddialarına Meyra Maden Şirket sözcüsü Dr. Mustafa Zengin'den yanıt geldi. Zengin, şirket sahiplerinin Türk olduğunu belirtti.
BURSA , 04 Şubat 2020 Salı, 22:31
Bursa'da köylüleri isyan ettiren olayda flaş açıklama! "Gerçeği yansıtmıyor"

Şirket Sözcüsü tarafından yapılan yazılı açıklamada, şirketlerinin Lübnanlı değil, Türk şirketi ve sahiplerinin Türk olduğunu bu şekilde yapılarak projenin itibarının zedelenmeye çalışıldığı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Maden yüksek mühendisi Meyra Maden Şirket sözcüsü Dr. Mustafa Zengin, " Firmanın birinci kuşak sahibinin babası Osmanlının hüküm sürdüğü yerlerden olan Beyrut'ta yaşamış bir Osmanlı Türküdür. Lozan anlaşması ile ana yurduna gelmiş ve bütün hayatını yatırımlarını Türkiye de sürdürmektedir. Beyrut'ta hâlâ akrabaları ve yerleri vardır. Lakin bir Osmanlı Türk'ü olarak yaşam yeri olarak ana yurdunu seçmiştir. Yani bu iddiaları da diğerleri gibi asılsız, ucundan kıyısından bilgi kırıntıları ile kocaman bir yalana çevirdikleri bir kara propagandadır. Bütün bu iletişim ve bilgilendirme çalışmalarımız karşı tarafı telaşlandırmış olmalı ki, havayı suyu bırakıp şimdi de Lübnanlı firma ifadesiyle yeni bir oyun içindeler. Köy halkına ve muhtarlara, uzman ve mühendisler tarafından bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Fakat iddialardan biri de halkımıza hiç bilgilendirme yapmadığımızdır. Toplantılarla ilgili fotoğrafları basın aracılığıyla paylaşacağız. YEÇEP Sözcüsü başta olmak üzere, herkesi iddialarını bilimsel yoldan kanıtlamaya davet ediyoruz. 'Ne kadar uzmanları varsa, halkın önünde bunları tartışalım' diyoruz. Madem söyledikleri doğru, neden gelmiyorlar?" dedi.

NE OLMUŞTU?

Bursalı köylüler, Meyra'nın Kirazlıyayla'daki maden sahasının genişletilmesine karşı çıkmış, yaşam alanlarını korumak isteyen köylülerin sık sık eylem yapması üzerine şirket geçtiğimiz aylarda köylülere noter aracılığıyla ihtarname göndermiş ve gerçek ortaya çıkınca da yalanlamıştı. Köylüler, ellerindeki ihtarnameler ile maden şirketini bir kez daha protesto etmişti.

"İŞTE KANITI"

Eylemde konuşma yapan Yenişehir Çevre Platformu sözcüsü Şafak Erdem, "Maden firmasına karşı tek yumruk olduk. Firma yakın zamanda bir televizyon kanalında 'Köylülere ihtarname göndermedik' demişti. Firma 22 kişiye ihtarname gönderdi işte kanıtı" diye konuştu.

"ÖLMEK VAR DÖNMEK YOK"

Kirazlıyayla köylüleri, "Maden yetkilileri köy halkı ile muhatap bile olmuyordu 'Biz gerekli izinleri aldık. Kafanıza vura vura bu madeni işleteceğiz' diyorlardı. Ancak bizim mücadelemiz meyvelerini vermeye başladı. Yakın zamanda ihtarnamelerle halkı sindirmeye çalışan firma şimdi de taktik değiştirerek hukuki hiçbir karşılığı olmayan denetim komisyonu kuralım diyor. Toprak madenden değerlidir. Ölmek var dönmek yok" diye haykırmıştı.

"DEVLETİN OLDUĞU KADAR BİZİM DE GÖREVİMİZ"

Ellerinde pankart ve ihtarnameleri sallayan köylüler, "Yaşadığımız çevreyi korumak devletin olduğu kadar bizim de görevimizdir. Bu konudaki muhataplarımız ticari işletmeler değil kamu kurum ve kuruluşlarıdır. Firmanın almaya çalıştığı izinlere itirazımız firmayı rahatsız etmeye başlamış. Sanki tüm izinler, belgeler alınmış bu iş bitmiş gibi algı yaratılmaya çalışılıyor" dediler.

BAKANLIK'TAN DA OLUMSUZ YANIT GELDİ

"Tarım İl Müdürlüğü firmanın istediği tarım dışı kullanım iznini vermedi" diyen köylüler, Bakanlık'tan da olumsuz yanıt geldiğini aktarmıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR