Bursa'da mağazaların yüzde 90'ı kapandı ancak...
Dünyayı kasıp kavuran korona virüse karşı küresel bazda mücadele verilirken, Türkiye'de virüsün yayılma hızını yavaşlatabilmek için her geçen gün yeni bir tedbir alınıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Evde kal Türkiye" çağrısına uyan milyonlarca kişi evlerinden dışarıya çıkmazken, uyarıya duyarlılık gösteren iş yerleri de geçici süre faaliyetlerini durdurup salgına karşı önlem alıyor.
BURSA , 19 Mart 2020 Perşembe, 15:58
Bursa'da mağazaların yüzde 90'ı kapandı ancak...

Salgının yayılmaması amacıyla alınan önlemler kapsamında bazı markalar da Türkiye'deki mağazalarını kapama kararı aldı.

Boyner, Mavi, İpekyol, Twist ve Machka, YKM, Mudo, So CHIC, Adil Işık, Vakko, Fiba Perakende'nin temsil ettiği Marks & Spencer ve Kiğılı da korona virüs salgını sebebiyle Türkiye'deki tüm mağazalarını bugün itibariyle geçici süreliğine kapattığını duyurdu.

Bu mağazaların kapatma kararı almasıyla birlikte birçok büyük AVM de sessizliğe büründü.

Ancak AVM'ler kapama kararı almadığı için kira ödeme riskini göze alamayan küçük mağazalar koronavirüs tehlikesine rağmen iş yerlerini kapatamıyor.

Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği tarafından bugün yapılan açıklamada AVM'lerin kapatılması yönünde tavsiye kararı alındığı duyurulurken, Bursa'da da AVM'lerde mağazaların büyük bir çoğunluğu kapanmış durumda. Ancak bazı AVM'lerde ise kapanma kararı alınmamasıyla birlikte kira konusunda da kiracılara herhangi bir açıklama yapılmadığı öğrenildi.

Öte yandan kira riskini alamayan mağazalar salgın riskine rağmen çalışmaya devam ediyor.

AVM'deki iş yerlerinin yüzde 80'nin kapalı olduğunu belirten iş yeri sahipleri; "AVM kapama kararı almadığı için bizlerden kira talep edecek. Bazı iş yerleri kira talep edileceği korkusuyla iş yerlerini kapatamıyor. Buna bir an önce bir açıklık getirilmeli" diye konuştular.

Öte yandan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği halk sağlığı için toplum ve perakendecilerin de taleplerini dikkate alarak AVM'lerin kapatılmasına yönelik bir tavsiye kararı almıştı.

Dernek Başkanı Hüseyin Altaş, "Biz AVM'lerin kapatılmasından yanayız" demişti.

AVM yetkilisi de konuyla ilgili kısa bir açıklama yaparak, "AVM'lerde büyük marketler, eczaneler ve kişisel bakım ürünleri satan iş yerlerimiz var. Vatandaşlar buraları kullanmak istiyor. Bakanlıktan AVM'lerin kapatılması ile ilgili bir açıklama gelmesi durumunda bu değerlendirilir" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR