Bursa'da melek koyun altız doğurdu
Bursa’nın İnegöl ilçesinde “Melek” adı verilen koyun altız doğurdu.
BURSA , 02 Aralık 2013 Pazartesi, 11:13
Bursa'da melek koyun altız doğurdu

İnegöl’e bağlı Hamzabey köyünde sahibinin Melek adını verdiği 3 yaşındaki koyun, 3 dişi ve 3 erkek olmak üzere 6 kuzu dünyaya getirdi. 2 erkek kuzu ise kısa süre sonra öldü. Çiftçi Hüseyin Çavdar, “2005 yılında merakla, şevkle iki damızlık koyun aldım. Zaman içerisinde bu koyunları çoğaltarak bu işi yapmaya başladım” dedi.

Melek adını verdiği koyunu da kendi yerinde yetiştirdiğini aktaran Çavdar, “Bilecik’ten aldığım iki koyunla 25 koyuna ulaştım. Tabi aralarından satışa sunduklarım oldu. Bu iki koyundan üreyen koyunlar da her zaman ikiz ya da üçüz doğum yapıyorlar. İkizden aşağı olmadı hiç” diye konuştu.

3 yaşındaki Melek’in üçüncü doğumunu yaptığını söyleyen Çavdar, “İki doğumunda da ikiz doğurmuştu. Geçtiğimiz akşam da doğum yaptı. Dün akşamki doğumda önce iki tane kuzu oldu. Hayvan doğuma devam etti, 3’ncüyü de doğurdu. Doğumun bittiğini düşünerek evime girdim. Kısa bir süre tekrar gittiğimde baktım, 3 tanenin ardından 2 tane daha doğmuş. Benim yanına gittiğim anda da bir tane daha dünyaya geldi. 6’ncıyı da görünce şaşırdım. Altı kuzudan iki tane erkek kuzu, perdeyi yırtamadıkları için nefes alamayarak öldüler. Bu duruma inanamadım. Büyük şaşkınlık yaşadım. Bu doğum benim en büyük sevincim oldu” şeklinde konuştu.

Daha önce bu kadar sayıda doğum olduğunu görmediğini ve duymadığını, bu nedenle ilk kez görünce şaşkına döndüğünü ifade eden Çavdar, “Anne sevgisiyle büyütüyorum ben hayvanlarımı. İçimden gelerek, zevkle bakıyorum. Ben damızlıkları üretiyorum, daha önce hiç satmadım. Piyasaya sürmedim. Kuzularını dahi satmadım, koçları sattım. Şu an 25 tane damızlık koyunum var. 4 tane daha kuzu eklendi. Bunların yaşaması bir mucize dediler. Hakikaten bir koyun 6 yavruya nasıl bakar. Büyük ilgi alaka gerekir. Koyunun sütü ancak 3 kuzuya yetiyor. Ben de onları biberonla besliyorum. Koyunlarımı satmayı düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR