Bursa'da ölü koyun alarmı
Bursa’nın İnegöl ilçesinde, Kalburt deresine ölü koyunlar atılması yetkilileri alarma geçirdi.
BURSA , 26 Ağustos 2013 Pazartesi, 15:57
Bursa'da ölü koyun alarmı

Edinilen bilgiye göre, kimliği meçhul kişiler tarafından Kalburt deresine kulak küpesi olmayan 7 ölü koyun atıldı. Sabah saatlerinde küçük baş hayvanlarını bölgeden geçirirken derede ölü koyunlar olduğunu fark eden Emre Koyuncu, "Hastalıklı olduğu tahmin edilen ölü hayvanları buraya atmışlar. Geçen sene de böyle bir durumla karşı karşıya kalmıştık. Mallarımıza bu dereden su içiremiyoruz. Hayvanlarımızın zarar görmesinden korkuyoruz. Geçen sene hayvanlarımızın bazıları telef olmuştu. Artık böyle olayların yaşanmasını istemiyoruz. Herkes pisliğini bu dereye atıyor" dedi.

Hayvan leşlerinin ve deredeki moloz, çöp gibi atıkların bir an önce temizlenmesini isteyen Koyuncu, "Bu dere İnegöl'e yakışmıyor. Hayvanlarımız su içiyor. Dere sahipsiz kaldı. Yetkililerden, bu derenin temizlenmesini, ıslah edilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

Çiftçilerin haber vermesi üzerine İnegöl İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru ve veterinerler derede incelemelerde bulundu. Doğru, "Kalburt mevkiinde 7 adet koyunun telef olmuş vaziyette dereye atıldığı ihbarını değerlendirdik. Yaptığımız incelemede koyunların kulak küpelerinin olmadığı, dolayısıyla işletme kayıtlarının bulunmadığını tespit ettik. Sorumsuzca yapılan bir iş. Çevre temizliğine riayet etmeyen kişiler yapmış. Hoş bir durum değil" dedi.

7 küçük baş hayvan, belediye ekipleri tarafından iş makineleri ile alınıp şehir dışında açılan bir çukura gömüldü.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR