Bursa'da zabıt katipliği için izdiham
Adalet Bakanlığı tarafından Adana Adliyesi’ne alınacak 63 zabit katipliği kadrosu için açılan sınava 2 bin 600 kişi başvurunca adliye önünde uzun kuyruklar oluştu.
GÜNDEM , 30 Mart 2013 Cumartesi, 12:42
Bursa'da zabıt katipliği için izdiham

Bursa Adliyesi'ndeki 91 kişilik kadro için 2 bin 833 kişi başvurdu. Adliye bahçesinde ve koridorlarında klavyelerle imtihan öncesi antrenman yapan adaylar, 3 dakikada 90 kelime yazarak rakiplerini elemeye çalıştı.
Adalet Bakanlığı’nın Bursa Adliyesi'nde çalışmak üzere alacağı kadrolu 91 zabıt katipliği pozisyonu için Türkiye'nin dört yanından 2 bin 833 müracaatta bulundu. Sabahın ilk ışıklarında adliyeye gelen yüzlerce aday, girişte yoğun kalabalık oluşturdu. İsmi okunanlar tek tek adliyeye alındı. Polis ekipleri adliyede geniş güvenlik tedbiri alırken, adayları bu önemli imtihanda yalnız bırakmadı. Adliye kafeteryasında kurulan sınav salonunda heyecan doruğa yükseldi. Adaylar, 3 dakikada 90 kelime yazabilmek için ter döktü. Adayların heyecanı gözlerinden okunurken, bazılarının yanlarında klavyelerini de getirmesi dikkat çekti.

ADLİYE BAHÇESİNDE KLAVYE MARATONU
Bursa Adliyesi önünde adayların bilgisayar ve klavyelerini yanında getirerek imtihan öncesi yaptığı hazırlıklar da dikkat çekti. Kimi adaylara eşleri kimi adaylara arkadaşları bazı adaylara da anneleri kağıttan kelimeleri okuyarak yardımcı oluyor. Bazı çocuklar da babalarını bu zorlu gününde yalnız bırakmadı. 3 dakikada 90 kelime ve üzeri yazanların önümüzdeki günlerde mülakata alınacağı öğrenilirken, sınav salonlarında heyecan had safhadaydı. Q ve F klavye olarak ayrı ayrı imtihana giren adayların heyecanı gözlerinden okuyordu.

30 ADAYDAN BİRİ MEMUR OLACAK
İsimlerinin okunmasını bekleyen adaylar ise çok az kişinin alınmasından şikayetçi. İmtihanın çok zorlu geçeceğini belirten adaylar, 6-7 ay sonra 5 bin kişilik bir kadronun daha açılacağını söyledi. 30 kişiden birinin memurluğu kazanacağını anlatan Caner Sevimli, “Zabıt katipliği sınavına gireceğim. En azından 3 bin kişi var. 3-4 saat daha buradayız. 90 kişi alacaklar, biz de sıramızı bekliyoruz” dedi.
Adaylardan Ahmen Şen ise, sınava çok iyi hazırlandığını belirterek, “Daha ismimiz okunmadı. Ses sisteminde de sorun var. 2 bin 800 kişi sınava katılıyor. Pek umutlu değiliz. Allah’tan umut kesilmez. Elimizden gelen gayreti göstereceğiz” diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR