Bursa'daki hastane bahçesindeki iftara tepkiler dinmek bilmiyor
Nilüfer İlçesi'nde AK Parti İlçe Başkanlığı’nın 29 Temmuz’da Dörtçelik Çocuk Hastanesi bahçesinde verdiği iftar daveti tartışmalara neden oldu.
BURSA , 02 Ağustos 2013 Cuma, 17:13
Bursa'daki hastane bahçesindeki iftara tepkiler dinmek bilmiyor

Yazılı açıklama yapan Bursa Tabip Odası Yönetim Kurulu, iftar sırasında hastanenin acil hasta ve ambulans girişlerinin kapatıldığını öne sürerek, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundukları belirtti. Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Yavuz Baştuğ ise, hastane yönetiminin art niyet aramaksızın bu etkinliğe izin verdiğini kaydederek, "Hastaneye ambulansın girişi üçüncü kapıdan oldu, hastaların müracaatı ise kesinlikle olumsuz yönde etkilenmedi. Biz, yöneticiler hakkında konuyla ilgili idari soruşturması başlattık" dedi.

Merkez Nilüfer İlçesi AK Parti teşkilatı, 29 Temmuz pazartesi günü 250 yataklı Dörtçelik Çocuk Hastanesi'nin acil servis ve ambulans girişlerinin bulunduğu bahçesinde iftar programı düzenledi. AK Parti İlçe Başkanı Alpaslan Yıldız, iftar daveti ve sonrasında çekilen fotoğrafları sosyal paylaşım sitesindeki sayfasında yayınladı. CHP İlçe Örgütü de, başka bir açıdan çekilen ve acil-ambulans girişi önündeki masaları gösteren fotoğrafı ekleyerek basın açıklaması yaptı.

BURSA TABİP ODASI’NDAN TEPKİ VE SUÇ DUYURUSU

Hastane bahçesinde iftara tepki gösteren Bursa Tabip Odası Yönetim Kurulu, bugün yazılı açıklama yaptı. Sağlık hizmeti sunan bir kamu hastane bahçesinin böyle bir amaç için kullanılmasının kabul edilebilir bir davranış olmadığı bildirilen açıklamada, şöyle denildi:

"İftar sırasında hastanenin acil hasta ve ambulans girişleri kapatılarak hasta girişleri engellenmiş, olası bir acil hasta gelişinde hastaların yaşayacağı sorun ve sıkıntılar umursanmamış, çocuklarımızın sağlığı tehlikeye atılmıştır. Bir hastane bahçesinde böyle bir yemeğin düzenlenmesi, hastane içinde yatan hasta ve hasta yakınlarına olduğu kadar, çalışan sağlık personeline de en hafif ifade ile saygısızlık, hürmetsizliktir. Halkımıza sağlık hizmeti veren bir kamu kuruluşunun, bu hizmetle ilgisi olmayan bir organizasyon için kullanılması, bir siyasi partinin organizasyonuna açılmış olması, yasalar açısından suçtur. Söz konusu durum kamu vicdanını rahatsız etmiştir."

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU

Açıklamada, Bursa Tabip Odası Yönetim Kurulu olarak; sağlık hizmeti veren bir kamu kuruluşunun böyle bir organizasyon için bir siyasi partiye açılmasında sorumluluğu olan, Bursa Kamu Hastaneleri Birliği ve Dörtçelik Çocuk Hastanesi yöneticileri hakkında soruşturma açılmasını, sorumlular için gerekenin yapılması istenerek, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi.

CHP'DEN TEPKİ

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin de, "Herkese açık olan Gezi Parkı'nda iftara izin verilmemesine karşılık, kamu binası olan Dörtçelik Çocuk Hastanesi'nde AKP Nilüfer İlçe Başkanlığı tarafından iftar verilmesine izin verilmesi anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Kamu binası bahçesinde yapılan iftar ile toplumun eşitlik ve hakkaniyet duygusu zedelenmiştir" dedi.

AK PARTİ İLÇE BAŞKANI: ART NİYET ARANMASIN

Bursa Tabip Odası ve CHP İlçe Başkanı Özgür Şahin’in açıklamaları üzerine DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan AK Parti Nilüfer İlçe Başkanı Alpaslan Yıldız, Dörtçelik Hastanesi bahçesinde her yıl iftar yaptıklarını belirterek, iftar yemeğine hasta yakınları ve sağlık çalışanlarının da katıldığını ve yarım saat süren programın hiçbir siyasi propaganda içermediğini söyledi.

İftar programı sırasında iddia edilenin aksine acil girişinin de kapatılmadığını savunan Yıldız, eleştirilerde bulunanların aynı hassasiyeti göstermelerini istedi. Yıldız, Nilüfer’deki CHP’li belediyenin etkinliklerinde kentin en işlek caddelerinden biri olan Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nı kapattığını ve bundan dolayı mağdur olan vatandaşları düşünmediğini sözlerine ekledi.

İDARİ SORUŞTURMA

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Yavuz Baştuğ da, geçen yıl da benzer bir iftar programı düzenlendiğini hatırlatarak şöyle dedi:

"Geçen yılda benzer bir iftar düzenlenmiş. Hastane yönetimi art niyet aramaksızın buna izin verdi. Ayrıca bu organizasyon nedeniyle hastaneye ambulansın girişi üçüncü kapıdan oldu, hastaların müracaatı ise kesinlikle olumsuz yönde etkilenmedi. Bu yemeğe bazı hasta yakınları da katılmıştır. Biz, konuyla yöneticiler hakkında ilgili idari soruşturması başlattık."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR