'Bursa İçin Canla Başla 1000 Gün Lansmanı' yapıldı!
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir'de göreve gelmesinin ardından bugüne kadar geçen 1000 günde hayata geçirdikleri projeleri kamuoyu ile paylaştı. Ulaşımdan altyapıya, spordan tarihi ve kültürel mirasa kadar her alanda yaptıkları çalışmaları anlatan Başkan Aktaş, "Ben inanıyorum ki yarınlarımız çok daha güzel olacak" dedi.
BURSA , 11 Kasım 2020 Çarşamba, 11:52
'Bursa İçin Canla Başla 1000 Gün Lansmanı' yapıldı!

HABER | Seray SAYGILIOĞLU & İHA

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndaki 1000 gününü değerlendirdi. AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, partinin il ve ilçe yöneticileri, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri ve Büyükşehir Belediyesi kurmaylarının da katıldığı toplantıda konuşan Başkan Aktaş, vefatının 82'inci yılı nedeniyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmet ve minnetle anarak sözlerine başladı. Bugün vefatının 11'inci yılı olan eski Büyükşehir Belediye Başkanlarından Hikmet Şahin'i de rahmetle anan Başkan Aktaş, bugüne kadar Bursa'ya hizmet eden, taş üstene taş koyan herkese teşekkür etti.

'Bursa İçin Canla Başla 1000 Gün Lansmanı' Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile İlçe Belediye Başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Pandemi kurallarına uygun olarak oturma düzeni oluşturulan Lansman'da 1000 gün içinde yapılan faaliyetler kamuoyuyla paylaşıldı. Bursa'nın geleneksel dokusunu bozmadan, geleceğe taşımak için çalıştıklarını belirten Aktaş, "Trafik ve ulaşım, şehir gelenekleri ve kentlilik bilinci, ekonomi, şehir ve iletişim konularından oluşan şehir tasavvurumuz doğrultusunda hizmetlerimizi üretmeye başladık" dedi.

ANKARA'YA MEKİK DOKUDUK

Bu süreçte Bursa Ankara arasında adeta mekik dokuduklarını ve bunların sonuçlarını da kısa sürede aldıklarını ifade eden Başkan Aktaş, ulaşım, kentsel dönüşüm, çevre, spor, sanayi ve teknoloji alanlarında ilgili bakanlıklarımızın desteklerini Bursalılarla paylaştıklarını vurguladı. Hanlar Bölgesi gibi Bursalıların uzun yıllardır konuştuğu bir projenin bu görüşmeler sayede hayata geçtiğini dile getiren Başkan Aktaş, gençlerin daha konforlu ortamlarda spor yapmalarına imkan sağlayan tesislerin, devlet eliyle ilk kez Bursa'da yapılacak raylı sistem hattının bu görüşmeler sayesinde hayat bulduğunu açıkladı. Başkan Aktaş, destekleriyle Bursa'ya güç veren başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, ilgili bakanlara, milletvekillerine, ilçe belediye başkanlarına, partinin il ve ilçe başkanları ile tüm yönetim kademelerine de teşekkür etti.

"YOL MEDENİYETTİR"

Mevcut ana arterlerini baştan aşağı yenilediklerini ve mevcutlara yenilerini eklediklerini belirten Aktaş, "450 kilometre asfalt, 951 kilometre sathi kaplama ,13 köprü yapımı gerçekleştirdiklerini söyledi. Toplu ulaşımın güçlendirilmesi noktasında araç filosunu sürekli gençleştirmeyi sürdürdüklerinin altını çizen Aktaş, "Burulaş'a 271 yeni otobüs kazandırırken, özel halk otobüsü filosunun yüzde 75'inin yenilenmesini sağladık. Budo'da 39 TL'lik tek fiyat uygulaması ile büyük indirim yaptık.3 yıldır öğrencilerimizin ulaşımına zam yapmadık.Bunların yanında parke, bordür, tretuvar, otokorkuluk ve sanat yapısı çalışmaları gerçekleştirdik" ifadelerini kullandı.

DAHA KONFORLU BURSA

Kentleşme ve kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Aktaş, "Kent meydanı kentsel dönüşümü, çekirge teras projesi, tarihi eserlerin restorasyonu, pazaryeri ve otopark düzenlemeleri, sahil çalışmaları, meydan düzenlemeleri gibi projeleri uygulamaya aldık" şeklinde konuştu. 17 ilçede 2 milyar TL'nin üzerinde yatırım yaptıklarının altını çizen Başkan Aktaş, "1 milyon 466 bin 389 metre içme suyu hattı 907 bin 800 metre kanalizasyon hattı 383 bin 809 metre yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirdik.5 bin 490 metre dere ıslahı, 159 bin 995 metre dere temizliği 73 adet su deposu, 10 adet arıtma tesisinin Bursa'ya kazandırılmasını sağladık" dedi.

DÖNÜŞÜM BAŞLADI

Dönüşüm çalışmaları kapsamında "Yeşil Bursa' her şeyin en iyisine layıktır" diyerek nitelikli yeşil alan çalışmaları ve devasa dönüşüm projelerini gündeme aldıklarını vurgulayan Başkan Aktaş, "Kent Meydanı kentsel dönüşümü, Çekirge Teras projesi, tarihi eserlerin restorasyonu, pazar yerleri ve otopark düzenlemeleri, sahil çalışmaları, meydan düzenlemeleri gibi projeleri uygulamaya aldık. Böylece şehrimizin layık olduğu çevreci uygulamalar yanında hemşehrilerimizin yaşamını kolaylaştıracak çalışmalara da imza atmış olduk. Hemşehrilerimizin daha sağlıklı bir Bursa'da yaşaması için üstyapı yatırımlarının yanında alt yapıya da büyük önem verdik. 17 ilçemizde toplam 2 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık. İçme suyundan kanalizasyon hattına, yağmur suyu hattından arıtma tesislerine kadar pek çok çalışmaya imza attık. Bugüne kadar 1.466.389 metre içme suyu hattı, 907.800 metre kanalizasyon hattı, 383.809 metre yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirdik. Yine 73 adet su deposu ve 10 adet arıtma tesisini Bursa'ya kazandırıldık. Su faturalarından katı atık bedelini çıkardık ve halkımız bu uygulamadan çok memnun kaldı" diye konuştu.

Başkan Aktaş, yeşili daha da arttırmak için 1,5 milyon metrekare nitelikli yeşil alan hedefine emin adımlarla ilerlediklerini belirterek, Vakıfköy Kent Parkı, millet bahçeleri, rekreasyon alanları ve rehabilite edilen alanlardaki ağaçlandırma çalışmaları ile Bursa'ya nefes aldırdıklarını da sözlerine ekledi.

DAHA YEŞİL BURSA

Hedeflerinin 1,5 milyon metrekarelik nitelikli yeşil alan olduğunu söyleyen Aktaş, "Fide ve fidan desteği ile çiftçimizin yanında olduk. Mevcut marka olmuş tarım ürünlerinin yanında özellikle Bursa'mızın yaban mersini ve ahududu üretimine de merkez olması için özel bir çaba sarf ediyoruz. Çiftçimize her yıl ortalama 1,5 milyon fide fidan dağıtıyoruz. Çiftçimizin ürettiği ürünleri dünya pazarları ile buluşturuyoruz. Hayvancılığı teşvik eden uygulamaları devreye alıyoruz. Kısacası Bursa'da uygulanan birçok proje sayesinde üreten Bursa olarak ülkemizin kalkınmasına destek veriyoruz" diye konuştu.

BURSA'NIN TURİZM ROTASI

Bursa'nın turizm pastasından hak ettiği payı alması için rotaya turizme çevirdiklerini ve pandemi sürecinde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen turizm hedefinden şaşmadıklarını açıklayan Başkan Aktaş, "Pandemi sürecinde olduğumuz için turizmle alakalı heyecanımızı yitirdiğimizi hiç kimse düşünmesin. Hatta biz turizmi müstakil bir daire başkanlığına dönüştürdük. İnşallah normal sürece geçtiğimizde bu pastadan çok daha fazla pay alabilmek için elimizden gelen bütün gayreti ortaya koyacağız. Hanlar Bölgesinde yapılan yıkım çalışmaları, Gölyazı'ya yapılan yatırımlar, Bey Sarayı'nın ortaya çıkarılması, restorasyon çalışmaları, gastronomi çalışmaları, doğa turizmi tanıtım çalışmaları gibi projelerle Bursa'mızın turizm pastasından aldığı payı daha da artırmaya çalışıyoruz" dedi.

YAŞAMA DEĞER KATAN HİZMETLER

Bursalıların bu şehirde keyifle yaşamaları için çok önemli sosyal projelere de imza attıklarını dile getiren Başkan Aktaş, ana kucağından meslek edindirme kurslarına, hasta bakımdan sokak hayvanlarının beslenme ve bakımına, gençler için hayata geçirdikleri kütüphaneler, sosyal, kültürel ve sanatsal aktivitelerden hayata dokunan daha pek çok çalışmayı hizmete sunduklarını söyledi. Özellikle pandemi sürecinde 'Bursa için omuz omuza' diyerek Türkiye'nin en kapsamlı sosyal destek paketini hazırladıklarını ifade eden Başkan Aktaş, "Bu süreçte binlerce ihtiyaç sahibi hemşehrimizi dolaştık. Hiç kimse kimsesiz hissetmesin diye kapı kapı dolaştık, canla başla çalıştık. Erzak kolyeleri, pazar fileleri, ekmek dağıtımları, hijyen paketleri, sıcak yemekler, evde bakım hizmetleri, 65 yaş üstüne özel hizmetler, Kart 16 ile alışveriş desteği, dezenfektan çalışmaları gibi sosyal hizmetlerimizi ivedilikle ve kesintisiz hayata geçirerek sürecin kolay satılması için var gücümüzle çalıştık. Yine pandemiyi fırsat bilerek ana arterlerimizi 80 bin ton asfaltlama ile sil baştan yeniledik" dedi.

Bu süreçte Elazığ, Malatya ve son olarak İzmir'de can kayıpları ve ciddi hasarlara yol açan depremlerin meydana geldiğini hatırlatan Başkan Aktaş, Bursa olarak bu gibi durumlarda Türkiye'nin her yanında ihtiyaç durumunda vatandaşların yanında olduklarını da hatırlattı.

YARINLAR ÇOK DAHA GÜZEL OLACAK

Bütün bu projelerin yanında devam eden çok önemli çalışmalarının olduğunu da kaydeden Başkan Aktaş, "İnşallah tamamlandıkça hep birlikte açılışını gerçekleştireceğiz ve bu eserlerin Bursa'ya kattıkları canlılığa hep beraber şahit olacağız. Sözün özü 1000 günde Bursa'mız için pek çok önemli hizmete imza attık. Bundan sonra da yine aşkla Bursa için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Bursa'nın yarınları bu günlerinden daha güzel olacak hiç şüpheniz olmasın. Bu inançla kadim şehir Bursa'yı değerleri ile yaşatmak vizyonumuz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yarınların bugünden daha güzel olması için el birliği ile bize verilmiş bu yetki ve sorumluluk dahilinde gece demeden gündüz demeden hafta sonu, tatil, bayram demeden, yorulmadan, bıkmadan, usanmadan ekip arkadaşlarımızla birlikte koşturacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Amacımız baki kalan bu kubbede, bu kutlu şehirde hoş bir seda bırakmaktır" diyerek sözlerini tamamladı.

1050 KONUTLAR PROJESİ

1000 günlük icraatlarını basın toplantısıyla açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yıkılmaya yüz tutmuş haldeki 1050 Konutlar kentsel dönüşüm projesinin detaylarını paylaştı.

1050 konutlar sakinlerini Yıldırım'da şu an kısa süre içinde başlayacak olan Erdoğan Caddesi üzerindeki kentsel dönüşümü incelemeye davet eden Başkan Alinur Aktaş, "Aracınız eskidiğinde nasıl ki siz bununla alakalı aracınızın daha üst modelini almak, sıfır almak niyetiyle hesap yapyorsanız, evinizle alakalı da o hesabı yapmanız lazım. Her ilçede az veya çok bu tür binalar var. Biz acil kodlu toplandık. Bütün konuları istişare ettik. Her belediye başkanınızın sorumluluğu var. Bursa büyükşehir olarak en büyük sorumluluğu almaya hazırız. 0,50 emsal uygulamalarında geçmişte olduğu gibi benim metrekareme metrekare ver üzerine para ver mantığıyla yapılacak kentsel dönüşümlerle bu şehrin geleceğine kesinlikle ihanet ederiz. Rahmetli Hikmet Şahin'i andım. Hizmet eden başkanları andım. Gönlüm temenni ederki aynı iyi duygularla birileri bizi ansın" dedi.

Her başkanın kendi döneminden sorumlu olduğunun altını çizen Başkan Aktaş, "Ben 1050 konutları konusunu üzerine vazife edinmiş birisiyim. Adı 1050 konutlar olmasına rağmen 2230 konut var. 430 dönümlük alan. Eğer yapılırsa Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşümü olacak. Cumhurbaşkanımıza aktardım. Beni Murat Kurum bakanımıza yönlendirdi. 'Bakanlık fedakarlığını yapsın' dedi. Bakanımıza ekibimle beraber anlattım. Dernek başkanıyla 7-8 kişi getirin dedi. Beraber gittik. Şu an binaların değeri değer biçilemez, yıkılmaya yüz tutmuş. 200 bin lira. Katı ve metrekareyi muhafaza etmek kaydıyla kat adetini arttırmadan 100 ile 150 bin lira arasında 12 yıl vade ödenecek. Kaba hesapla 100-150 bin arası olacak dedi. Uygulama yapıldığında daire nin değeri 600-700 bin liraya çıkacak. Burada söylüyorum, 'emsal' diye bir konu var. Oranın emsali kaç, bize getirilen teklifle kaç olacak. Konut, işyeri olarak, başka bir şey olarak ne yaptığınız önemli değil.Önemli olan buradaki yoğunluktur. Emsal dediğiniz bu. Nihayetinde aynı emsalle, ilave verilen emsallere, bahçeler, otoparklar milli emlaka ait, kendilerine her türlü yardımcı olabileceğini ifade etti" diye konuştu.

İYİ Parti İl Başkanı'nın provokasyon yaptığını ifade eden Başkan Aktaş, "Sanki benim o insanlarla olumsuz kanaatim varmış gibi beni şikayet ediyor. Bu millet beni de o il başkanını da biliyor. Ben 5 yaşındaki çocuğu dinleyip bir şey alabilirmiyiz diye işime hakim insanım. Provokasyonla, yalanlarla farklı taahhütlerle karşılığı olmayan sözlerle biz bu işleri çözemeyiz. Eğri oturup doğru konuşacağız. 180 bin liralık bina 600 bin liraya çıkarken 12 yıl vade ile 150 bin lira veremeyecek durumunuz varsa bilemem, imkanı hiç olmayanlarla ilgili konuyu taşırız. Biz bunu istemiyoruz, daha yüksek emsalle halledelim diyorsanız, eskiden İhsaniye vardı köydü, Ataevler, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı vardı. Ben de rahmetle anılmak istiyorum. Bu konuyla alakalı herkes konuyu net bilmesine rağmen eğip bükmeye gerek yok. Tüm belediye başkanlarımızın kentsel dönüşüm çalışmaları var. Bizm tüm Bursayla alakalı öncelikli yerlerimiz var. Merinos altı, Altıparmak bunlardan bir tanesi. Aradaki farkları az önceki farktaki örnek gibi kolaylaştıralım. Madem benim yerim değerleniyor. Metrekareye metrekare istediğim gibi üzerine fark isterim yaklaşımı bu şehrin geleceğine dinamit koymaktır. İzmir depreminden sonra 8-10 mesaj aldım. Birkaç tanesi hakarete varan mesaj. Bu sadece benim sorumluluğumda değil. Sadece eski arabayı yenilemek, eski evi yenilemek öncelikli sizin sorumluluğunuz. Ben gayret sarf ettim" diye konuştu.

Aktaş sözlerini şöyle sürdürdü: "Hamasi nutuklarla birilerinin provokasyonlarıyla işi çözmekten ziyade bence eğri oturup doğru konuşup samimiyetle fotoğrafın bütününe bakmak en iyisi. Belediye başkanlarıyla toplandığımızda irade ortaya koyduk. İstanbul, Kocaeli ile beraber 3 şehirden birisiyiz. Zeminle alakalı çalışmalar bitti. Bundan sonraki yol haritasını daha sağlıklı belirleyeceğiz. Kestel' de bir çalışmamız var. Vani Mehmet Mahallesi, Osmangazi, Yıldırım'da farklı yerde çalışmalar var. Üst ölçek plan yapan belediye olarak ister CHP ister MHP veya Ak Partiden kimseye engel olmak değil, süreci hızlandırmak durumundayız.

Mesele sağlıklı bir şekilde, şehrin bundan sonrasına bugün bir siteyi çözerken bundan sonraki olumsuzluklara sebep olmamak adına çalışacağız."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR