Bursa'nın kedileri üniversiteli Songül'e emanet!
Uludağ Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi 22 yaşındaki Songül Erkıran devletten aldığı burs ve ailesinden gelen harçlıklardan arttırdığı paralarla aldığı yiyeceklerle her gün 20 kediyi besliyor.
BURSA , 25 Mart 2017 Cumartesi, 15:12
Bursa'nın kedileri üniversiteli Songül'e emanet!

Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü'nün bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait Kız Öğrenci Yurdunda kalan Songül Erkıran yurdun çevresinde yaşayan 20'den fazla sahipsiz kediyi her gün besleyerek arkadaşlarına örnek oluyor. Erkıran'ın bu davranışı Basın İlan Kurumu tarafından Bursa'da düzenlenen Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi için Kayseri'den gelen İletişim Fakültesi Öğrencisi Sevil Yılmaz'ın dikkatini çekti ve sosyal medyada büyük ilgi gördü.Devletten aldığı burs ve ailesinden gelen harçlıklardan arttırdığı paralarla aldığı yiyecekleri yurdun çevresinde toplanan kedilere vererek çevresinde "kedici kız" olarak bilinen Songül Erkıran "kedilerle arasında bir sevgi bağı kurduğunu belirterek , kedilere özelliklerine ve görünüşlerine uygun olarak 'Mıncır, Mahmut, Coşkun, Paspas, Mıncıre, Osman, Pakize, Nazlı, Karaoğlan' bu isimler vererekher birini kendi isimleriyle çağırıyor.

Kedileri kendine çok yakın hissettiğini ve zaman zaman onlarla dertleştiğini ifade eden Songül Erkıran, "Elimden geldiğince bahçeye gelen bütün kedilere yiyecek vermeye çalışıyorum. Onlar açken ben tok yatamam. Ancak ben olmadığım zamanlar kediler aç kalıyor ve çok zayıflıyorlar. Hatta yaz tatilinde onlara bakacak kimse olmadığı için naylon poşetleri yediklerini duydum. Bunu öğrenince çok üzüldüm. O nedenle marketten salam ve süt almaya gidemediğim günlerde yurdun yemekhanesinden yemek artıkları getirip kedilere veriyorum. 'Karaoğlan' ismini verdiğim siyah bir kedi yaşlı olduğu için salam ve yemek artığı yiyemiyor. Onu sadece süt ile besliyorum."dedi.

SAHİPLENDİRMEYE ÇALIŞIYOR

Yurdun bahçesinde çok fazla sahipsiz kedi olduğunu ve bu kedileri sahiplendirmeye çalıştığını söyleyen Erkıran, "Bana göre, sokak kedisi, sokak köpeği diye bir şey yok aslında. Sokağa terkedilmiş kedi ve köpek var. Biz onları sahiplenmiş olsak onlar sokak hayvanı olmayacaktı. Ancak insanlar bilinçsiz bir şekilde sahipleniyorlar, daha sonra sıkılıp onu sokağa terkediyorlar. Hayvanların da duyguları vardır. Onlar da tıpkı insanlar gibi bütün duyguları yaşıyorlar. Hatta bazı hayvanlar sahipleri tarafından sokağa terkedildiklerinde hiçbir şey yemeyerek intihar ediyorlar. En azından çöpleri karıştırıp bir şeyler yiyebilir ama bunu yapmıyorlar."dedi.KEDİLERE BAKARKEN TİTİZ DAVRANIYOR

Kedilere bakarken hata yapmaktan ve onlara zarar verici bir davranışta bulunmaktan çekindiğini dile getiren Erkıran, "İnternetten kedilerle ilgili her bilgiyi okumaya çalışıyorum. Sosyal medyadan kedilerle ilgili sayfaları takip ediyorum. Çünkü bilgisizce bir şey yaptığımdan kediler zarar görebilir hatta ölebilir. Özellikle kış aylarında aç kalmamaları için elimden geleni yapıyorum. Çünkü kediler aç kaldıklarında daha çok üşürler." diye konuştu.

Bu yıl okuldan mezun olacağı için kedilerden uzak kalacağını ve onlara bakacak başka kimsenin olmadığını belirten Erkıran, hayvanseverlerden yardım çağrısında bulundu. Mezun olduktan sonra kedilerin sahipsiz kalmasından endişelendiğini ifade eden Erkıran, "Onlardan ayrılacağım için çok üzgünüm. Aklım onlarda kalacak. O yüzden hayvanseverlerden yardım ve ilgi bekliyorum." şeklinde konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR