Bursa'nın ormanları onlara emanet
Bursa Orman Bölge Müdürlüğü’nde görevli Aydoğmuş çifti, 24 saat boyunca şahin gibi ormanı gözetliyor.
BURSA , 28 Ağustos 2015 Cuma, 10:13
Bursa'nın ormanları onlara emanet
Bursa Orman Bölge Müdürlüğü’nde görevli olan Aydoğmuş çifti, 18 yıldır yaz aylarında hayatlarını orman gözetleme kulesinde geçiriyor. Bursa’nın Karacabey ilçesindeki Ekinli yangın gözetleme kulesinde görev yapan Vahdettin Aydoğmuş (52) ve eşi Kevser Aydoğmuş (47), 1997 yılından bugüne Orman Bölge Müdürlüğü’nde çalışıyor. 18 yıldır yaşamlarını gözetleme kulesinde sürdüren Aydoğmuş çifti, çocuklarını bile kulede büyütmüş. Adeta ormanın gözü olan çift, bir duman gördükleri anda ilgili birimleri uyararak, yangının büyümeden kontrol altına alınmasını sağlıyor.

Gözetleme kulesi hem evleri hem de iş yerleri olduğunu ifade eden Kevser Aydoğmuş, “Mesleğimizi 18 yıldır seve seve yapıyoruz. İlk zamanlar sıkıntı çekmiştik. Ama şuanda durumumuz gayet iyi kendi ektiğimiz sebze ve meyveleri tüketiyoruz. Herhangi bir yangın olduğu zaman ekiplere haber veriyoruz. Gelen araçları yönlendiriyoruz. Gündüzleri 12 saat ben gözetliyorum. Gece ise eşim gözetleme yapıyor. Yargın var ise gündüz oda çalışıyor. Gündüzleri dinlenmeye geçiyor. 2 çocuğumuzu bile burada büyüttük. Bazen dışarı çıkıp yürüyüş yapmak işitiyorum. Ama buradan ayrılamıyoruz. Aynı bir şahin gibi günün 24 saati ormanı tarıyoruz” dedi.

Kızı Hilmiye’nin de kendilerine yardım ettiğini ifade eden Vahdettin Aydoğmuş, “Devamlı duman gözetliyoruz. her şeyimizi burada yetiştiriyoruz. Bahçemiz var. Ekmeğimizi bile kendimiz yapıyoruz. Nisan veya mayıs aylarında buraya geliyoruz. Kasım ayında ise tekrar Karacabey Orman İşletmedeki görevimin başına dönüyorum. Herkes buraya tatile geldiğimizi düşünüyor. Ama burası hiç göründüğü gibi değil. Burada bir ekibi yanlış yönlendirmeden yangın bölgesine ulaştırmak gerekiyor. Gözümüzü ormandan ayıramıyoruz” diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR