Bursa Tabip Odası: Savaşlardan bıktık, yorulduk
Demokratik kitle örgütleri, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Bursa Kent Meydanı'nda bir araya geldi. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) üyeleri katıldı.
BURSA , 01 Eylül 2020 Salı, 20:59
Bursa Tabip Odası: Savaşlardan bıktık, yorulduk

Etkinlikte basın açıklamasını Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan okudu. Ortak basın bildirisinde, "İnsanlık tarihinin en büyük yıkımlarından biri olan 2. Dünya Savaşı'nın başlangıcı olan 1 Eylül 1939'un 81. Yılında, aynı acılar bir daha yaşanmasın diye, savaşlar dursun diye, silahlar sussun diye bir kez daha Dünya Barış Gününü anıyoruz" ifadeleri kullanıldı. "Yaşanan onca yıkım ve vahşete rağmen, dünya üzerindeki savaş, çatışma ve şiddet bir türü son bulmuyor" denilen açıklama şöyle devam etti: "Sınırsız bir sömürü arzusuyla işleyen küresel kapitalist düzen, dünya halklarını birbirine kırdırmaya, kan dökmeye, çatışmaları kışkırtmaya devam ediyor. Başta Ortadoğu ve Afrika olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde emperyalist güçlerin körüklediği savaşlar ve iç çatışmalar yaşanıyor. Yaşanan çatışmalar, patlayan bombalar nedeniyle her gün yüzlerce insan ölüyor, binlercesi yaralanıyor. Milyonlarca insan yaşadıkları topraklardan göç etmek zorunda kalıyor. Başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere çatışmalar nedeniyle yurtlarını terk etmek zorunda kalanlar, gittikleri her yerde dışlanma ve ötekileştirilmeye karşı yeni bir savaşın içine giriyor. Dünyanın herhangi bir bölgesinde yaşanan savaşın yarattığı şiddet ve düşmanlık, dünyanın her yerini savaş alanı, dünyada yaşayan herkesi savaşın hedefi haline getiriyor."

"Savaşlardan bıktık, yorulduk"

Kazananın daima emperyalist odaklar, kaybedenin ise yoksul bölge halkları olan savaşlardan bıktıklarını ve yorulduklarını dile getiren Doç. Dr. Türkkan, "Barışa ve kardeşliğe olan özlemimiz ve ihtiyacımız her geçen gün katlanarak büyüyor. Türkiye'de yaşayan bizler, savaş ve çatışmaların uzun yıllardan beri devam ettiği bir coğrafyanın parçasıyız. Uzun yıllar boyunca ülkemizde ve bölgemizde yaşanan çatışmaların yarattığı acıların en yakın tanıklarıyız. Bu ülke halklarının barış ve kardeşliğe olan ihtiyacına rağmen, ülkemiz her geçen gün daha fazla savaşın ve şiddetin parçası olmaya devam ediyor" dedi.

"Biz hekimler olarak dostluk içinde yaşayan bir ülke olmak istiyoruz"

14 meslek örgütü ve derneği altına imza attığı açıklama şu sözlerle son buldu: "Ülkelerin barışçıl konumunu ölçen Küresel Barış Endeksine göre 2020 yılında Türkiye 163 ülke arasında 150. sırada yer almaktadır. 2007 yılındaki 92. sıranın çok gerisine düşmüş durumda. Bizden daha altta yer alan ülkelerin tamamının topraklarında savaş yaşanan ülkelerden oluşması, ülkemizin durumunun vahametini göstermektedir. Bu ülkenin işçileri, kamu emekçileri, hekimleri, mühendisleri, mimarları, şehir plancıları olarak bizler, komşularıyla barış ve dostluk içinde yaşayan bir ülke istiyoruz. Sınırları içinde yaşayan farklı inançların, kültürlerin, kimliklerin barış içinde kardeşçe yaşayabildiği bir ülke istiyoruz. Barışın ve kardeşliğin egemen olduğu bir Türkiye ve Dünya istiyoruz. Bedeli ne olursa olsun, dün olduğu gibi bundan sonra da barıştan yana tavır almaya, barış mücadelesinin sesi olmaya devam edeceğiz."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR