Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'ndeki düzenlemenin tamamlanması için tarih
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'ni etrafını çevreleyen binaların temizlenmesi projesine ilişkin, "İnşallah bu çalışmalar bittiğinde temennim odur ki 2022 sonu ama en geç 2023 başı çok güzel bir ortamla tüm vatandaşlarımız buluşacaklar." dedi.
BURSA , 23 Şubat 2021 Salı, 10:14
Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'ndeki düzenlemenin tamamlanması için tarih

Aktaş, bazı programlara katılmak üzere geldiği İznik ilçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nde uzun yıllardır binaların kamulaştırılması, tahliye edilmesi, yıkılması gibi zor bir süreçten geçildiğini söyledi.

Bir taraftan kamulaştırılma yapılırken diğer yandan proje ihalelerini gerçekleştirdiklerini aktaran Aktaş, söz konusu alanla ilgili proje yarışması da düzenlediklerini anlattı.

Aktaş, "Örneğin 5 katlı binanın 2 katını kamulaştırdık ancak 3 katı bizde değil. Tekraren oradaki sakinlere duyurmak istiyorum, binalar sıkıntılı. Yarın, öbür gün acele kamulaştırma kararı çıktıktan sonra maddi anlamda kayba da uğrayacaklar. Bu görüşmeyi de bir vesile kılarak, bence kamulaştırma sürecine destek olmaları ve sürece katkı vermeleri bizim için kıymetlidir." diye konuştu.

Bölgede 480 dönümlük yaşam alanı olduğunu dile getiren Aktaş, "13 han, 14 bedesten çarşı, 21 cami, 3 türbe, bir okul, yüzlerce alışveriş merkezi, farklı konulardaki dükkan ve esnafıyla tam bir yaşam alanı. Orasının her bir köşesini işleyeceğiz. Koza Han'daki çalışmaları devam ediyor. Şimdi yakın bir zaman içinde Ertuğrulbey Meydanı'na giriyoruz. İnşallah bu çalışmalar bittiğinde temennim odur ki 2022 sonu ama en geç 2023 başı çok güzel bir ortamla tüm vatandaşlarımız buluşacaklar." ifadelerini kullandı.

Aktaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a projeye verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, AK Parti İlçe Başkanı Halil İbrahim Gökbulut ve yönetimi, MHP İlçe Başkanı Hüseyin Çetin ve yönetimi, Belediye Meclis üyeleri, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Bursa AK Parti Milletvekili Zafer Işık'ı İznik Belediyesi önünde karşıladı. İlk ziyaretini İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta'ya gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş ve Bursa AK Parti Milletvekili Işık, Büyükşehir Belediyesi ve İznik Belediyesi proje ve çalışmalar hakkında görüşmeler gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş ve Bursa AK Parti Milletvekili Işık, İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta ve beraberindeki heyet ile birlikte Yeşil Cami ve İstanbul Kapı bölgesinde çalışmaları inceleyerek bilgi aldı. Ardından Kılıçaslan Caddesi üzerindeki esnafı ziyaret ederek, hayırlı işler diledi. Maske, Mesafe ve Temizlik hususuna dikkat edilmesinin yanında Pandemi döneminde yaşanan sıkıntılar İnşallah yok olacak. Tedbirli olarak kısıtlamalar yavaş yavaş kalkacağını belirtti.

Bursa Büyükşehir Belediyesinin Hizmetlerinden olan Evde Hasta Bakım Ve Hasta Nakil Hizmetleri çerçevesinde İznik'te bir aile ziyaret edilerek acil şifa temennisinde bulunuldu.

BAŞKAN AKTAŞ "İZNİK ÇİNİSİ" YAPTI

İznik'te esnafları tek tek ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, Çini Ustası Adil Can Güven atölyesinde İznik Çinisi üzerine fırça çaldı. Ardından İznik'te AK Parti Kurucu İlçe Başkanı Ramiz Tınaz'ı işyerinde ziyaret ederek, Geçmiş yıllarda birlikte yaşadıkları bir anekdotu heyetle paylaştı.

İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta ziyaret anısına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a ve Bursa AK Parti Milletvekili Zafer Işık'a Çini Vazo hediye etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR