Bursa Ticaret Borsası'nda soruşturma depremi
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yeni yönetimin ısrarlı talebi üzerine Bursa Ticaret Borsası’nı incelemeye aldı. Bakanlık, 40 yıllık geçmişi tek tek inceliyor.
BURSA , 29 Ağustos 2013 Perşembe, 08:33
Bursa Ticaret Borsası'nda soruşturma depremi

Rıza Aydın’ın 40 yıllık başkanlığını sona erdiren Özer Matlı ve ekibi, geçmişe dair mali ve idari uygulamalarda soru işaretlerine rastladı. Kurumun milyonlarca lira zarara uğratıldığını düşünen yeni yönetim, ellerindeki tüm evrakları Bursa’ya gelen başmüfettişe teslim etti.

MAHKEME YOLUNDA

Soruşturulan dosyalar arasında daire ve mülk alımları, harcamalar, kiralamalar, sponsorluklar, üyelikler ve amacı dışında kullanıldığı iddia edilen tesisler bulunuyor. Yüksek maaşlı “kıyak “sözleşmeyi” de fesheden yönetim, konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor.

Bursa Hakimiyet Gazetesi yazarı Okan Tuna Ticaret Borsası'nda yaşanan şok gelişmeleri köşesine taşıdı.

İşte Tuna'nın o yazısı:

Bursa;
Ticaret Borsası’nda Rıza Aydın’ın 40 yıllık başkanlığını sona erdiren genel kurulun ardından eski ve yeni yönetim arasında çekişme halen sürerken şimdi de eski defterler açılmaya başladı.
Borsa’nın;
Başkanlığına seçildikten sonra geçmişteki idari ve mali uygulamaları yönetimiyle birlikte mercek altına alan yeni başkan Özer Matlı, kongreden bu yana yaptığı incelemesinde pek çok soru işareti ile karşılaştı.
Bunun üzerine de;
Geçmişteki uygulamalara dair endişelerini, Ankara’ya, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na taşıdı.
Bakanlık;
Matlı’nın müracaatını yerinde bularak, Bursa’ya bakanlık başmüfettişlerinden Süleyman Ruhi Aydemir’i gönderdi.
Başmüfettiş Aydemir;
Ticaret Borsası’nın yeni yönetimi aracılığıyla geçmişe dair tüm dosyaları alarak faturalardan, kararlara  işlemlere ve banka kayıtlarına değin tek tek ön inceleme başlattı.
Kulağımıza gelenler;
İncelenen dosyalar arasında ilginç iddiaların da bulunması.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR