Bursa Uludağ'a tatil yapmaya gelenler pistlerin tadını çıkardı!
Bursa Uludağ'ın zirvesine günübirlikçiler çıkamadığı için zirvenin keyfini tatilciler çıkarıyor. Yoğun kar yağışının gerçekleştiği Uludağ'da konaklayan vatandaşlar, pistlerde kayak yaparak stres attı.
BURSA , 17 Ocak 2021 Pazar, 10:09
Bursa Uludağ'a tatil yapmaya gelenler pistlerin tadını çıkardı!

Uludağ'da yaklaşık 1 hafta önce başlayan kar yağışı her geçen gün etkisini arttırarak devam ediyor. Kış turizminin önemli merkezlerinden biri olan Uludağ'da kar kalınlığı yarım metreyi geçti.

Günübirlikçi vatandaşların kısıtlamalar sebebiyle zirveye çıkamazken, otellerde konaklayan vatandaşlar kar yağışının keyfinin doyasıya yaşadı.

Pistlerin de konaklayanlara açılmasıyla kızağını ve kayak takımlarını alan yerli ve yabancı turistler kayarak stres attı.

İstanbul'dan geldiklerini belirten tatilciler, "Sakin olması güzel. Salgın sürecinde evlerden kalmanın stresini atıyoruz. İnşallah biran önce bu salgından kurtuluruz. İstanbul'da yaşıyoruz. Kaçıp burada biraz olsun nefes aldık. Kar yağışı da çok hoşumuza gidiyor" dedi.

Küçük bebeği ile karın keyfinin çıkaran başka bir vatandaş ise, "Tatil güzel geçiyor. Ama biraz bebek ile zor. Sabah ben kaydım, şimdi babası kayıyor. Kontroller ve alınan önlemler güzel. Ailecek kafa dinliyoruz" şeklinde konuştu.

Acemi kayakçıların düşme anları kameralara yansırken, Jandarma ekipleri ise, hem pistlerde hem de zirveye çıkmak isteyenlerin evraklarında ve araçlarında gerekli kontrolleri aralıksız sürdürüyor.

PİSTLER DOLDU TAŞTI

Kış turizminin en önemli merkezlerinden Uludağ'da dün başlayan kar yağışı bugün itibariyle etkisini artırdı. Oteller bölgesindeki kar kalınlığı 80 santimetrenin üzerine çıktı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ve otelde konaklayan yerli ve yabancı turistlerin kayak yapabilmesini kapsayan genelgeyle birlikte, otellerde konaklayan vatandaşlar pistlere akın etti. Yerli ve yabancı turistler, kayak yapıp kartopu oynayarak karın tadını çıkarırken, aşırı yağan kar sonucu, oteller bölgesinde bulunan otomobiller karların altında kayboldu. Kar yağışının gün içerisinde ve ilerleyen günlerde de devam etmesi bekleniyor. Öte yandan Uludağ'daki otellerde doluluk oranları arttı. Karın yağması ve otele konaklayan misafirlerin kayak yapabilmesiyle birlikte, rezervasyonlarda artış olduğu öğrenildi.

'KAYAK YAPMAYI BİLEN GELSİN'

Kayak yapmak için İstanbul'dan geldiğini belirten Dilek Açış, "İstanbul'dan geldik. Çok eğleniyoruz. Burası yılın 4 ayı hizmet veren bir yer. Fiyatlar da bence çok normal. Kayak yapmayı bilen gelsin, bilmeyen gelmesin. Kayak yapmak gerçekten çok zor. 2 gündür kayak yapmak için uğraşıyoruz. Yasakların kalkması bizim için iyi oldu. Burası zaten soğuk. Virüsün aklı varsa buraya gelmez. Gerçekten çok eğlenceli. Çok mutluyuz" dedi. Bursa'dan gelip Uludağ'da karavanla konakladıklarını belirten Engin Kocabaş, "Bursa'dan geldik. Karavanla çıktık, 2 gündür buradayız. Hava güzel. 4 gözle kar yağmasını bekliyorduk. Aylardır kamera sisteminden takip ediyoruz. Kısmet bu haftayaymış. Umarım yasaklar bir an önce kalkar, herkes buraya gelir. Cuma gününden beri Uludağ'da karavanda kalıyoruz. 2 gündür kayak yapmaya devam ediyoruz. Otelde konaklama yapanlar için kayak yapmak serbest oldu. Bizler için sevindirici bir durum oldu" ifadelerini kullandı.

'1 AYDIR BU ANI BEKLİYORUZ'

1 aydır kar yağışı beklediklerini ve kar yağışıyla birlikte hemen Uludağ'a çıktığını belirten Mesut Ceylan ise, "2 gündür buradayız. Otel konaklamalı geldik. Karın yağışından memnunuz. Şıu an bol karda güzel bir kayak sergiliyoruz. Hava biraz sisli. Mükemmel bir pist. Pistlerin tamamı açıldı. Bizler için mükemmel oldu. Çok mutluyuz. Kara hasret kaldık. 1 aydan beri bekliyoruz. Sonunda bizlere güzel yüzünü gösterdi" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR