Bursa Valisi Karaloğlu'ndan İpekböceği'ne tam not
Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde üretilen yerli tramvay İpekböceği’nin üretimini yerinde inceleyen Bursa Valisi Münir Karaloğlu, “Artık Türkiye’nin yerli tramvayı var. Bursa’nın bunu başarması göğsümüzü kabartan bir gelişme” dedi.
BURSA , 07 Aralık 2013 Cumartesi, 17:12
Bursa Valisi Karaloğlu'ndan İpekböceği'ne tam not

Bursa Valisi Münir Karaloğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yerli tramvay ‘İpekböceği’nin üretim çalışmalarını yerinde inceledi. Durmazlar Makine’yi ziyaret ederek Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz’dan tramvay üretiminin teknik detayları hakkında bilgiler alan Vali Karaloğlu, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde üretilen yerli tramvayın Bursa’yı gururlandırdığını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sanayi şehri Bursa’da ilk yerli tramvayın üretilmesinin mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, “Şu anda Bursa için üretilen 5 ve 6. yerli tramvayların çalışmaları devam ediyor. Burada, tramyav üretiminin ilk günden bugüne nasıl geldiğini ve şu andaki dünyadaki konumunu da görmüş oluyoruz. Dünya standartlarına uygun ve en üst kalitede üretilen bir araç olan ilk yerli tramvayın üretimini Türkiye’nin başardığını görmek mutluluk veriyor” diye konuştu.

Durmazlar’ın önemli bir projeyi hayata geçirdiğini ifade eden Başkan Altepe, “Bu yerli tramvayları, kısa zamanda Türkiye’nin tüm şehirlerinde ve yakın zamanda da Avrupa’nın kentlerinde ve caddelerinde görmüş olacağız. Daha önce hayaldi, biz rüya görüyorduk. Çoğu kişi inanmıyordu ama görülüyor ki bu yapılabiliyor, yerli üretimin en iyisi ve en kalitelisini de Bursa başardı” dedi.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu da üretim çalışmalarını ilgiyle inceleyerek, “Türkiye’nin bir hayalinin burada gerçekleşmiş olduğunu görmekten son derece mutluyum. Tabii kamu - özel sektör işbirliği de var burada. Bursa Büyükşehir Belediyemiz yerli tramvay fikriyle öne çıkıyor ve kendisine partner arıyor, partner de hemen yanıbaşında, Bursa sanayicisi. Hüseyin Durmaz bu işe gönül veriyor. Bu üretimin Bursa’da gerçekleşmesinden dolayı gururluyuz” şeklinde konuştu.

“Artık Türkiye’nin yerli tramvayı var” diyen Vali Karaloğlu, yerli otomobil üretimini de Bursa’da yapılması çağrısında bulunarak, “Yerli tramvayımız ve yerli metro araçlarımız var. İnşallah ileride yerli hızlı trenlerimiz olacak. Bu gerçekten hepimizin gururlandığı, göğsümüzü kabartan bir gelişme. Bu işin Türkiye’de ve Bursa’da olabileceğine inanan Büyükşehir Belediye’sini ve bu işe gönül koyan, risk alan ve nihayetinde de başaran Durmazlar firmasını kutluyorum. İnşallah yerli tramvay, yerli metro aracı ve yerli hızlı tren Bursa’dan çıktığı gibi yerli otomobil de bu şehirden çıkacak. Biz buna inanıyoruz. Bursa, bugüne kadarki birikimiyle buna hazır, genç ve yetenekli mühendislerimiz var. İnşallah yerli otomotivi de bu şehir üretir. Çok insanın emeği var bu işte, tüm çalışanları kutluyorum” diye konuştu.

Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz da proje ile ilgili kendilerine destek olan Vali Karaloğlu ve Başkan Altepe’ye teşekkür ederek, çalışmalarının detaylarını anlattı.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR