Haber Giriş Tarihi: 13.05.2020 12:21

Bursa'ya Afrika sıcakları geliyor! Pazar günü rekor sıcaklık...

Türkiye, 14 Mayıs Perşembe gününden itibaren Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımının etkisini yaşayacak. Akımla beraber Bursa'da pazar günü termometreler 37 dereceyi görecek.

Geçen haftayı serin ve yağışlı geçiren Türkiye'de, yarından itibaren Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımları etkili olacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyredecek.

Bursa'da cuma, cumartesi, pazar sıcaklık rekoru kırılacak.

Bursa'da 15 Mayıs Cuma ve 16 Mayıs cumartesi günleri termometrler 36 dereceyi gösterecek.

Geçmişte Bursa'da 15 Mayıs'ta ölçülen uç sıcaklık 34,6, 16 Mayıs cuma günü ise 30 dereceydi.

Bursa'da pazar günü ise termometreler 37 dereceye tırmanacak. Yine sıcaklık rekoru kırılacak.

Geçmişte 17 Mayıs pazar günü görülen uç sıcaklık 30,6 dereceydi.

Antalya'da ise pazar günü hava sıcaklığının 38 dereceye ulaşması bekleniyor. Kentte mayıs ayı sıcaklık rekoru ise 38.7 derece ile 1945 yılında ölçüldü.

"Maksimum sıcaklık değerleri bekleniyor"

Geçen hafta sıcaklıkların mevsim normalleri altında seyrettiğini söyleyen Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Latif Gültekin, "Hafta başından itibaren bu yağışlı sistem, yurdumuzu terk etti. Yerini Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava kütlesinin etkisine bıraktı.

Afrika üzerinden gelen yüksek basınç ve sıcak hava dalgası bölgemizi etkilemeye devam ediyor. Hafta boyunca etkileyecek ve hafta sonu maksimum sıcaklık değerlerinin görülmesi bekleniyor" diye konuştu.

"İki hafta sonra mevsim normallerine dönülecek"

Sıcaklıkların 2 hafta sonra mevsim normaline dönebileceğini söyleyen Gültekin, "Muğla'da da sıcaklık kademeli artıyor ve pazar günü 36 dereceyi bulması bekleniyor. Burdur ve Isparta'da da pazar günü sıcaklığın 34 dereceye kadar ulaşması bekleniyor.

Bu sıcaklıklar mevsim normallerinin 10-12 derece üzerinde ve rekor sıcaklıklara yakın. Bu sıcak hava dalgası cumartesi ve pazar pik yaptıktan sonra önümüzdeki hafta başından itibaren etkisini kaybetmesi bekleniyor. 2 hafta sonra mevsim normallerinde sıcaklıklara dönebiliriz" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar