Bursa’ya Barselona modeli
Büyükşehir Belediyesi, Heykel-Garaj tramvay hattının ilk aşama ihalesini kazanan İspanyol Comsa SA firması ile imzayı attı. Barselona ve Lizbon gibi kentleri demir ağlarla ören firma, projeyi 10 ayda sonlandırmayı hedefliyor.
BURSA , 19 Temmuz 2012 Perşembe, 15:11
Bursa’ya Barselona modeli

Bursa’da ulaşım meselesini raylı sistemle çözmekte kararlı olan Büyükşehir Belediyesi, Bursaray Kestel hattında çalışmalara devam ederken, il merkezi için de tarihi bir adım attı. Şehir içi tramvay hatlarının ilk uygulamasını Cumhuriyet Caddesi- Davutkadı arasında hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların uygulamaya olan ilgisinin gün geçtikçe artmasıyla birlikte ana hatlardan ilki olan Heykel-Garaj (T1) tramvay hattında uygulama sürecine geldi. Yaklaşık 6 buçuk kilometrelik hattın 25 Haziran’da yapılan ihalesinde 18 milyon TL ile en uygun teklifi veren İspanyol Comsa SA şirketi ile Büyükşehir Belediyesi arasında sözleşme imzalandı.

‘PROJE SADECE BAŞLANGIÇ’
Burulaş’ta düzenlenen imza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, seçim öncesi Bursa’yı demir ağlarla öreceklerini ve Yıldırım’dan Nilüfer’e kadar kentin çağdaş ve kesintisiz ulaşımla buluşturulacağının sözünü verdiklerini belirterek, bu vaadi tutmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Sözleşmesi imzalanan Heykel-Garaj tramvay hattı ile 25 kilometrelik hattı Bursa’ya kazandırmış olacaklarını hatırlatan Başkan Altepe, bu projenin bir başlangıç olduğunu, yakın bir zamanda terminal hattı ile ilgili çalışmaların da başlatılabileceğinin müjdesini verdi.

‘10 AYDA BİTİRİLECEK’
Başkan Altepe, çalışmaları kısa zamanda bitirip, vatandaşlara ve sürücülere fazla bir sıkıntı yaşatılmayacağını vurguladı. Sözleşme süresi 1 yıl olan projeyi 10 aydan daha kısa zamanda bitirmek için gerekli her türlü çalışmayı önceden yaptıklarını hatırlatan Altepe, “Önümüzdeki hafta raylar geliyor ve 10 gün içinde ilk kazmayı vuracağız. Altıparmak Caddesi’ne girdiğimiz zaman kazdığımız yere, hemen rayları döşeyip, 40 günü bulmadan oradan çıkmalıyız. Zaten çalışma boyunca yolun kapatılması söz konusu değil” dedi.

 

BHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR