Bursalı dağcılar zirveye doymuyor
Bursa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü (BUDAK) sporcuları 3 ayrı zirvede Türk bayrağını dalgalandırdı.
BURSA , 26 Ağustos 2015 Çarşamba, 12:31
Bursalı dağcılar zirveye doymuyor
Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun Kırgızistan'da bulunan Peak Lenin dağına düzenlediği tırmanışta, Bursa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü Başkanı Korkut Güven ve ekibi, Gürcistan'ın Kazbek ve Rusya'nın Elbruz zirvelerini tırmandı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun Kırgızistan'da düzenlediği 7134 metre ile dünyanın en zorlu zirveleri arasında yer alan Peak Lenin tırmanışı 21 gün sürdü. Ana kampların 3600, 4400 metre yükseklikte olduğu tırmanışta 5300,6100, 6400 metrelerde kamp atılarak 7134 metrelik zirveye çıkılıyor.Bursalı dağcı Halit Çelik, bazı yerlerde günde 10 saati bulan zorlu tırmanış gerçekleştirdiklerini, 2 ve 3 kamplarda aklimatizasyon tırmanışları yaparak vücutlarını alıştırdıklarını söyledi. Çığ tehlikesi ve oksijen azalması sebebiyle zorlu geçen tırmanışı başarıyla bitiren ekip arasında yer almaktan mutlu olduğunu söyleyen Çelik, zirvede dalgalandırdığı Türk bayrağını daha yüksek dağlarda dalgalandırmak istediğini belirtti.

Bursa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü ayrıca Gürcistan’ın Kazbek ve Rusya’nın Elbruz zirve tırmanışlarını gerçekleştirdi. 5047 metrelik Kazbek dağının zirvesine çıkan ekip, daha sonra 9 kişi ile Rusya’ya geçti. 5 kişi ile 5642 metrelik Elbruz tırmanışını gerçekleştirdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR