Bursalı hayvansever evini satıp barınak kurdu
Bursa’da, kendini sokak hayvanlarını korumaya adayan Mefaret Özmez, evlilik alyansını ve evini satarak, hayvan barınağı kurdu. Mefaret Özmez, şimdi hayalini kurduğu barınakta 1000 sokak hayvanının karnını doyurmanın mutluluğunu yaşıyor.
BURSA , 25 Haziran 2013 Salı, 11:06
Bursalı hayvansever evini satıp barınak kurdu

Türkiye’de hayvan hakları yasal düzenlemelerle korunmaya çalışılırken, bazı bilinçsiz insanların hayvanlara işkenceye kadar varan eziyetler yapması hayvanseverlerin tepkisini çekiyor. 16 yıl boyunca sokak hayvanları korumak için canla başla çalışan Özmez, sokak hayvanlarına sıcak bir yuva sağlamak için bir barınak kurdu. Mudanya ilçesine bağlı Bademli Mahallesi’nde 5 dönüm üzerinde kurulan barınak ile yalnız bırakılan ve şiddet gören hayvanları sahiplenen Özmez’in hikayesi ise duyanlara “İşte gerçek hayvansever budur” dedirtiyor. 16 yıl önce Bursa’daki evlerinin önünde yeni doğum yapan bir köpeğe ve onun 9 yavrusuna bakmasıyla hayatı bir anda değişen Özmez, hayatını hayvanları korumaya adadı. 2003 yılında Sokak Hayvanlarını Koruma ve Yaşatma Derneği kurduklarını anlatan Özmez, hayvanların zarar görmemesi için elinden geleni yaptığını kaydetti.

BARINAK KURMAK İÇİN ALYANSINI SATTI

Sokak hayvanları için yer arayışına giren Özmez’e Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden müjdeli haber geldi. Başkan Recep Altepe’den destek konusunda olumlu cevap alan Özmez, Bademli’deki yeni barınağında kediden köpeğe, ördekten horoza kadar 800’ü aşkın hayvanla birebir ilgileniyor. Barınağın kurulması için birçok şeyden fedakarlık ettiğini kaydeden Özmez, “Heryerden eşya topladım. Köpekleri buraya doldurdum. Senelerce cereyansız kaldım. Hiçbir yardım görmedim. 2 yıl öncesine kadar sefalet çektim. Sel baskınları oldu. Etrafı çevrili olmadığı için köpekler hasta oldu. Bir daire parasından fazlasını buraya harcadım. İki maaşım vardı. Hepsini buraya veriyordum. Alyansım vardı. Onu sattım. Ama ben yılmadım” diye konuştu.

“HER GÜN BİN 500’E YAKIN HAVYAN DOYURUYOR”

“Köpekler mutlu olunca ben daha çok mutlu oluyorum” diyen Özmez, gerçek hayvanseverlere çağrıda bulunarak, ‘Yardımınızı bekliyoruz” çağrısında bulundu. Hayatını hayvanlara adayan Özmez, “Evimin önünde 9 yavrulu köpekle başlayan maceram, 875 köpek, 100 kedimle devam ediyor. Bana bu barınağı kurmamda yardımcı olar herkese teşekür ederim. Hayvanlar bizim her şeyimiz. Onları yalnız bırakmayalım. Ekibimizle, barınaktan sonra 6 ayrı noktaya ulaşarak, günlük bin 500’e yakın hayvan doyuruyoruz” şeklinde konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR