Bursalı lise mezunu işçi tasarım yarışmasında ipi göğüsledi
Bursa'da, otomotiv sektöründe üçüncüsü düzenlenen "Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması"na katılan işçi, geliştirdiği "mekanik fonksiyonel kapı" projesiyle serbest dalda birinci oldu.
BURSA , 17 Nisan 2014 Perşembe, 17:41
Bursalı lise mezunu işçi tasarım yarışmasında ipi göğüsledi

Bir kamu kuruluşunda işçi olarak çalışan Mural Oral, yıllardır üzerinde çalıştığı projeyle birincilik ipini göğüsledi. Otomotiv konusunda herhangi bir eğitimi olmayan lise mezunu Oral, "Bu proje üzerinde çok uzun zamandır çalışıyordum. Şu ana kadar üç projemin patentini aldım. Fonksiyonel kapı çalışmamın yanında, görüntü değiştiren araba ve spor araba çalışmalarının da patentini aldım. Fonksiyonel kapı projemde, araçların dar ve yüksekliği fazla olmayan yerlerde sıkıntı yaşadığını gördüm. O yüzden araç kapılarının alışılagelmişin dışında yukarı doğru da açılmasını sağladım. Böylelikle araç kullanıcılarına ekstra bir rahatlık sağlamaya çalıştım. Bu projeyi sahiplenen firmaların bunu bir adım daha ileri götüreceğini düşünüyorum. Bir şeklide firmalar arasında rekabeti de sağlayacaktır" dedi.

Otomobile merakının çocukluktan başladığını belirten Oral, "Çocukken araba resmi çizip, maketler yapıyordum. Bu şekilde kendimi geliştirmeye başladım. Daha sonraları trafikte olmayan arabalar üzerinde çalışmaya başladım. Normal olan araçların dışında değişik bir şey yapmalıyım diye düşünmeye başladım. Trafikte olmayan orijinal çalışmalar üzerinde çalıştım. Birçok çalışma yaptım. Onlardan biri de ödülünü aldığım fonksiyonel kapı projemdir. Yaklaşık on yıldır bu proje üzerinde çalışıyorum. Neticesini ödülle aldım" şeklinde konuştu.

Murat Oral, "mekanik fonksiyonel kapı" çalışmasıyla 10 bin TL'lik para ödülünün sahibi oldu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR