Bursalı muhasebecinin mucize kurtuluşu...Türkiye ve dünyada bir ilk
Domuz gribi nedeniyle akciğeri iflas eden Bursalı muhasebeci dünyada ve Türkiye’de eşine rastlanmayan mucize nakille hayata tutundu. 62 gün boyunca Ecmo cihazına bağlı olarak yaşatılan 33 yaşındaki Serdal Çalışkan’a Mersinli bir kuaför’ün akciğeri 6 saatte nakledildi. Uzmanlar 62 günlük cihaza bağlı olarak sürdürülen yoğun bakım hayatının ardından yapılan akciğer naklinin dünyada bir benzerinin daha yapılmadığını söyledi.
BURSA , 14 Mayıs 2015 Perşembe, 16:03
Bursalı muhasebecinin mucize kurtuluşu...Türkiye ve dünyada bir ilk
Bursa’da yakalandığı domuz gribi virüsü nedeniyle akciğeri 5 gün içerisinde iflas eden ve bu sebeple 62 gün boyunca (Ecmo) yapay akciğer makinesine bağlı olarak yaşayan 33 yaşındaki Serdal Çalışkan, aort damarlarının bağlı olduğu cihazla birlikte Akciğer nakli için İstanbul’a götürüldü. Dünya Tıp literatüründe başka bir örneğinin bulunmadığı belirtilen mucize nakil için doktorlar adeta zamana karşı yarıştı.

\\\"\\\"
 
Bursa’nın Merkez Osmangazi ilçesine bağlı Emek Mahallesinde ikamet eden, serbest muhasebeci, evli 1 çocuk babası Serdal Çalışkan (33), yüksek ateş ve karın ağrısı şikayetiyle gittiği özel hastanede gözetim altına alındı. Tetkikleri yapılan genç adamda H1N1 virüsü olduğu tespit edildi. Tedaviye cevap vermeyen Çalışkan’ın Akciğeri 5 gün içerisinde görev yapamaz hale geldi. Yoğun bakım doktorları tarafından yapay akciğer makinesi olarak bilinen Ecmo cihazına bağlanan Serdal Çalışkan 62 gün boyunca bu cihaza bağlı olarak yaşatıldı. Acilen Akciğer nakli yapılması kararlaştırılan Çalışkan için çağrı yapıldı. Acil çağrı sırasına giren Serdal Çalışkan’a umut haberi Mersin’den geldi. Beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan Mersin’li erkek kuaförü 44 yaşındaki İzzet Durgut’un dokuları ile Serdal Çalışkan’ın dokularının uyum sağlaması üzerine zamana karşı yarış başlatıldı.
 
AKCİĞER SAĞLIK BAKANLIĞININ JETİ İLE GELDİ

Sağlık bakanlığı tarafından Bursa-İstanbul-Adana organ nakli bölge koordinasyon merkezleri  ile yapılan yazışmalar ve organizasyonun ardından Ankara’dan havalanan Sağlık Bakanlığına ait ambulans jet Mersin’den teslim aldığı Akciğer’i  İstanbul’a getirdi. Türkiye’de Akciğer naklinin yapıldığı 15 merkezden biri olan İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi nakil ekibi,  Bursa'da özel bir hastanenin yoğun bakımında Ecmo cihazına bağlı olarak yaşayan Serdal Çalışkan’ın nakil için İstanbul’a gerilmesini talep etti. Bunun üzerine harekete geçen Bursa nakil ekibi Çalışkan’ı yetiştirebilmek için adeta seferber oldu. Bir anlık hatanın genç adamın hayatına mal olabileceği transferde doktorlar adeta ince eleyip sık dokudu.

\\\"\\\"
 
AMBULANS HELİKOPTERE SIĞMAYINCA OBEZ AMBULANSI İLE GÖTÜRÜLDÜ

Sağlık bakanlığından ambulans helikopter talep edildi. Ancak Serdal Çalışkan’ın yapay solunum cihazı ile birlikte  ambulans helikoptere nakli mümkün olmayınca sağlık bakanlığının obez  hastalar için özel dizayn ettiği 112 ambulansı istendi. Aort damarlarının bağlı olduğu Ecmo cihazı ile birlikte yoğun bakımdan doktor ordusu eşliğinde çıkarılan Serdal Çalışkan özel bir sedye ile ambulansa bindirildi. 62 gündür yoğun bakımda cihaza bağlı olarak yaşayan genç adam ile onu hastane kapısı önünde yolcu etmek için bekleyen eşi Emine(27) ve oğlu Bedirhan(4) arasında duygusal anlar yaşandı. 4 yaşındaki Bedirhan 62 gün sonra ilk defa gördüğü babasına el sallayarak yolcu etti. Ellerini açıp oğlunun kurtulması için dua eden 58 yaşındaki Anne Yüksel Çalışkan ise doktorların ellerini öperim oğlumu kurtaracaklar hepsine duacıyım. Dedi. Baba Köksal Çalışkan (60) ise oğlumu 62 gündür hayatta tutan doktorlara çok teşekkür ediyorum. İnşallah nakil ile oğlum sağlığına kavuşacak. Oğluna ve sevdiklerine geri dönecek dua etmekten başka çaremiz yok dedi.

\\\"\\\"
 
OPERASYON 6 SAAT SÜRDÜ

Önceki akşam özel ambulansla İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesine getirilen Serdal Çalışkan, saat 18:30 sularında ameliyata alındı. Yaklaşık 6 saat süren ameliyatın ardından Mersinli kuaförün Akciğeri başarılı bir operasyonla Serdal Çalışkan’a nakledildi. Nakli gerçekleştiren Doçent Doktor Cemal Asım Kutlu ve ekibi operasyonun çok başarılı geçtiğini Serdal Çalışkan’ın Ecmo cihazından ayrıldığını nakledilen Akciğerin çalıştığını tedavisinin yoğun bakım ünitesinde devam ettiğini belirtildi. Öte yandan Dr. Kutlu ve ekibinin Türkiye’deki ilk başarılı akciğer naklini yapan ekip olduğu biliniyor.  Ameliyatın başarılı geçtiği haberine ulaşan Serdal Çalışkan’ın ailesinin endişeli bekleyişinin yerini sevinç ve mutluluk çığlıkları aldı.
 
AKCİĞERİ TAMAMEN BİTMİŞTİ…

Virüse bağlı solunum yetmezliği hastalarının yüzde 40 ‘nın yoğun bakımlarda hayatını kaybettiğini Akciğer transplantasyonu ile hayatını devam ettirebilecek genç hastalar için organ naklinin son derece önemli olduğunu belirten Acıbadem Bursa hastanesi Anestezi ve Reanimasyon ve yoğun bakım uzmanı Dr Hüseyin Gönençer ise Serdal Çalışkan’ın Akciğeri hiç görev yapmıyordu. 62 gündür Ecmo cihazına bağlı olarak yaşıyor. Türkiye’de bu cihaza bağlı olarak en uzun yaşayan yoğun bakım hastası diyebiliriz.  Böyle bir sürecin ardından Transplantasyona giden tek vaka dedi.  KAYNAK: HABERTÜRK
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR