BURULAŞ düğmeye bastı
BURULAŞ, Eminönü, Kabataş veya Beşiktaş’ta bir iskele kuracak. Genel müdür Levent Fidansoy, deniz otobüsünün ardından feribot işletmeciliğini de düşünebileceklerini söyledi.
BURSA , 27 Haziran 2012 Çarşamba, 10:01
BURULAŞ düğmeye bastı
İDO’nun fiyat politikası vatandaşların tepkisini çekerken, Burulaş İDO’ya alternatif olarak deniz otobüsü işletmesi açacak. 3 yıldır hazırlıklarını sürdüren BURULAŞ’a vatandaşlar da destek veriyor. Havayolu şirketleri gibi kampanyalar yapan, geç bilet alana pahalı bilet satan İDO’nun politikasını eleştiren BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy, İDO, tekelci konumuyla vatandaşları mağdur ediyor.

Vatandaşların ihtiyacına göre kötüye kullanıyordu. Uçaklarda olan kampanyayı deniz otobüsünde uygulamak istiyor. Halbuki bu olmaz. Sadece 2 saatlik yolculuk için erken alana ucuz, geç alana pahalı bilet uygulaması yanlıştır. İnsanların ani karar verdikleri, kısıtlı imkanlarla okuyan öğrenciler genelde İDO’yu kullanıyor. ‘Son dakika gelirsen bu olur’ diye deniz yolu ulaşımı literatüründe bir uygulama yok. Bu konuda alternatif kurumu kuracağız. Buna Bursa halkının menfaati için mecburuz” dedi.


• Aysın Komitgan'ın yazısı için tıklayınız...


Belediyenin düzenleyici fonksiyonunu yerine getirmek zorunda olduğuna işaret eden Fidansoy, liman konusunda da İstanbul’da 3 iskeleden birine yerleşeceklerini söyledi. Deniz otobüsü satın almak ve kiralamanın sorun olmadığını ifade eden Fidansoy, “İskelemiz zaten Mudanya’da var. Karşı tarafta da iskele oluşturmak mümkün. Yenikapı’da İDO var. Bu yüzden oraya iskele yapmayacağız. Kabataş, Beşiktaş veya Eminönü’den birine iskele kuracağız. Gemi ithalatı herhangi bir makine ithalatından daha da kolay. Yurtdışındaki limandan kaydını silip bu limana kaydediyorsunuz. İDO böyle yapmaya devam ederse kendi gemimizi çalıştırmaya başlayacağız. Burada önemli olan yurttaşlarımızın gidecekleri yere stressiz olarak gitmeleridir. Bilet fiyatını 10 liradan yüzde 100 artıran İDO, ‘Kusura bakma canın isterse’ diye bir tavır sergileyemez” diye konuştu.


Bursa’da sürpriz zirve
İDO’nun esnek fiyat uygulamasına tepkiler sürerken Bursa’da sürpriz bir görüşme gerçekleşti.

Önceki gece İDO yetkilileri ile Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe arasında Dobruca Tesisleri’nde yapılan zirveden olumlu sonuç alındı. Görüşmede fahiş fiyat uygulamasından geri adım atma sinyali veren İDO yetkilileri aradan 24 saat geçmeden kampanya ile indirime gidildiğini duyurdu. Başkan Altepe, sorunun takipçisi olduklarını ve Bursa’ya ait Deniz Otobüsü İşletmesi kurulması projesinden vazgeçmediklerini söyledi.

• Hasan Boztürk'ün yazısı için tıklayınız...

İDO’dan bir parmak bal
İDO esnek fiyat uygulamasına yönelik eleştiriler üzerine sabit fiyat kampanyası başlattı. Kampanya, 1 Temmuz-15 Ağustos tarihleri arasında pazartesi ve perşembe günleri geçerli olacak. Kampanyaya göre uygulanacak sabit ücretler ve hatlar şu şekilde ;

Pendik - Yalova; 51 TL,
Yenikapı - Yalova; 59 TL,
Yenikapı - Bursa; 75 TL,
Yenikapı - Bandırma; 85 TL.

İndirimli fiyat oyunu

Açıklanan bilet fiyatlarına sürücülerin bilet bedeli de eklenince bu rakamlar eskisinden de pahalıya geliyor. Bursa Yenikapı arasındaki bilet fiyatlarına 24 lira araç sürücüsü ve bir lira da işlem ücreti eklendiğinde en ucuz bilet 100 liraya oluyor. Yalova Yenikapı için ise bu meblağ 78 lirayı buluyor. İDO özelleşmeden önce ise bu fiyatlar Bursa Yenikapı için 90 lira, Yalova Yenikapı için ise 60 liraydı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR