Büyüme rakamları açıklandı
Türkiye ekonomisi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 büyüdü. Beklentiler yüzde 4,2'lik büyüme olacağı yönündeydi.
EKONOMİ , 10 Aralık 2013 Salı, 11:35
Büyüme rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), üretim yöntemiyle hesaplanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2013 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı.
     
Buna göre, büyüme hızı üçüncü çeyrekte yüzde 4,4 oldu. Üretim yöntemiyle hesaplanan GSYH tahmininde, 2013 yılının üçüncü üç aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre gayri safi yurtiçi hasıla sabit fiyatlarla 33 milyar 33 milyon lira düzeyinde gerçekleşti. Beklentiler yüzde 4,2'lik büyüme olacağı yönündeydi. Böylece üçüncü çeyrek büyümesi beklentileri aştı.
     
Bu yılın 9 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla gayri safi yurtiçi hasıla yüzde 4,0'lık artışla 91 milyar 219 milyon lira oldu.
     
Üçüncü çeyrekte gayri safi yurtiçi hasıla geçen yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla yüzde 10'luk artışla 414 milyar 459 milyon lira oldu.
     
Öte yandan, takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYH, 2013 yılı üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3'lük artış gösterdi.
     
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH değeri de bir önceki döneme göre yüzde 0,9 arttı.

BİRİNCİ VE İKİNCİ ÇEYREK REVİZE EDİLDİ

TÜİK 3. çeyrek büyüme rakamlarının açıklanmasıyla birlikte birinci ve ikinci çeyrek büyüme verisini de revize etti. 2013 yılı birinci çeyrek büyümesi yüzde 2.9'dan yüzde 3'e, ikinci çeyrek verisi ise yüzde 4,4'den yüzde 4,5'e yükseltildi.

ÜÇÜNCÜ ÇEYREĞİ FİNANS SÜRÜKLEDİ

Üçüncü Çeyrek büyümesinde ise finans sektörü etkili oldu. Dolaylı ölçülen mali aracılık hizmetleri yüzde 14.9 büyürken, mali aracı kuruluşları faaliyetleri yüzde 11 büyüdü. İnşaat sektörü yüzde 8,7 büyürken sektörel büyümede üçüncü sırada yer aldı. Dikkat çeken diğer sektörler ise yüzde 8,3 büyüme ile otel ve lokantalar ile yüzde 7.1 ile gayrimenkul, kiralama ve iş faaliyetleri oldu.

ÇAĞLAYAN: BÜYÜME DÖRT DÖRTLÜK

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan büyüme rakamlarını değerlendirdi. Çağlayan göstergelerin son çeyrekte büyümenin yüzde 4'ler seviyesinde olacağını gösterdiğini belirtirken "Büyüme rakamlarını dört dörtlük değerlendiriyorum, bu rakamları öngörüyorduk" diye konuştu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 3. çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin, "Orta Vadeli Program'da (OVP) yüzde 4 hedef koymuştuk sonra bunu yüzde 3,6 olarak revize ettik. Ama bu tablo gösteriyor ki Türkiye, OVP'deki başta koyduğu yüzde 4'lük hedefi yakalayacak bir performansa sahip olacak" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR