Çavuşoğlu: Türkiye, Suriye'ye gireceğim derse girer
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ''Türkiye, Suriye'ye gireceğim derse girer. ABD'nin Suriye'den çekilmesiyle ilgili gelişmeler YPG'ye hizmet etmemeli'' ifadelerini kullandı.
GÜNDEM , 25 Aralık 2018 Salı, 10:05
Çavuşoğlu: Türkiye, Suriye'ye gireceğim derse girer

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna operasyon hazırlıkları ve ABD'nin Suriye'den çekilme kararına ilişkin konuştu.

"Türkiye, Suriye'ye gireceğim derse girer" ifadesini kullanan Bakan Çavuşoğlu, "Çekilme sürecini ABD ile koordine edeceğiz. ABD ile her düzeyde görüşüyoruz" dedi.

Washington'ın kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Çavuşoğlu, ''Ancak çekilmeyle ilgili gelişmeler YPG'ye hizmet etmemeli" şeklinde konuştu.

''ÇEKİLME SÜRECİNİ DEĞERLENDİRMEK ÜZERE RUSYA'YA GİDECEĞİM''

Bakan Çavuşoğlu, çekilme sürecini değerlendirmek üzere Rusya'ya gideceğini de söyledi. ABD, Suriye'den çekilinceye kadar Münbiç'te yol haritasını uygulayabileceklerini ifade etti.

Çavuşoğlu ''Fransa YPG'yi korumak için Suriye'de kalacaksa bunun kendisine faydası olmaz. Çekilme sonrası doğacak boşluktan teröristler yararlanmamalı. ABD'nin çekilme kararıyla YPG'nin bütün hayalleri suya düştü. Fırat'ın doğusuna harekatla ilgili bekleme sürecine geçtik'' dedi.

"TEK BAŞIMIZA MÜCADELE EDEBİLİRİZ"

DAEŞ'le mücadeleyi teröristlerle işbirliği yapamayacaklarını dile getiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "DEAŞ, Suriye'nin neresinde olurda olsun temizleriz. DEAŞ'le mücadelede teröristler hariç herkesle işbirliği yapabiliriz. DEAŞ'la mücadeleyi tek başına tapacak gücümüz de var" diye konuştu.

Çauuşoğlu, Esad rejiminin YPG ile mücaele edeceğini sanmadığını da dile getirdi.

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ

Çavuşoğlu, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili de "Kaşıkçı cinayeti adli bir vaka, suçtur ama Suudi Arabistan ile ikili bir sorun olarak görmüyoruz. Kaşıkçı cinayetiyle ilgili BM soruşturması için bazı ülkelerle görüşüyoruz'' ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR