Çektiği bu fotoğrafı hayatı boyunca unutamayacak...
Türkiye İzmir'deki romörkor faciasında yaşamını yitiren şehitlerini uğurluyor. Kazada yaşamını yitiren sivil işçi Cafer Kırbaş'ın kızının cenazede babasının fotoğrafını çekmesi herkesi ağlattı.
GÜNDEM , 24 Aralık 2013 Salı, 20:12
Çektiği bu fotoğrafı hayatı boyunca unutamayacak...

Alaybey Tersanesi’ndeki kazada şehit olan 42 yaşındaki işçi Cafer Kırbaş ve 23 yaşındaki deniz er Yavuz Arslan için ikindi vakti Bostanlı Beşikçioğlu Camii’nde tören düzenlendi. Törene protokolün yanısıra Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök de katıldı. Tören öncesinde Cafer Kırbaş’ın 9 yaşındeki kızı Esranur Kırbaş, babasının Türk Bayrağı’na sarılı tabutunun önünde foğraf çektirdi, ardından cep telefonuyla kendisi de görüntüledi.

Kırbaş’ın annesi Azime Kırbaş, tabutun üzerindeki karanfilleri koklayıp, "Oğlum da böyle kokardı" diyerek gözyaşı döktü. Kırbaş’ın eşi Gülcan Kırbaş da kızları 9 yaşındaki Esranur ile 4 yaşındaki Nisanur’un ellerini bıran olsun bırakmadı. Namazın ardından iki cenaze bir süre omuzlarda taşınıp cenaze araçlarına konuldu. Bu sırada acılı eş Gülcan Kırbaş kızlarıyla cenaze aracına asker selamı verdi.

Terhisine 5 gün kala şehit olan Yavuz Arslan’ın annesi Neşe Arı, babası Zülfü Arsan ve ailesi de tören boyunca gözyaşı döktü.

Şehit Er Yavuz Arslan Kadifekale Hava Şehitliği’nde, işçi Cafer Kırbaş da ailenin isteği üzerine Doğançay Mezarlığı’nda toprağa verildi.

DÖRT YILLIK EŞİ BAYGINLIK GEÇİRDİ

Alaybey Askeri Tersanesi’nde iki yıldır çalıştığı öğrenilen sivil işçi 31 yaşındaki Ercan Biçer’in cenazesi, İzmir’deki askeri törenin ardından Torbalı İlçesi’ne getirildi. İlk olarak, Ertuğrul Mahallesi 3003 Sokak’taki evinin önüne getirilen Biçer, burada helallik alınmasının ardından Şehitler Mahallesi’ndeki baba evine götürüldü. Biçer’in dört yıl önce yaşamını birleştirdiği 30 yaşındaki eşi Serap Biçer, Türk bayrağına sarılı tabuta kapanıp, "Hayatım ben sensiz ne yapacağım, beni bırakıp nerelere gittin. Ben sana doyamadım" diye feryat etti. Bir süre sonra acıya daha fazla dayanamayan talihsiz kadın baygınlık geçirince, sağlık görevlileri müdahale etti. Ardından cenaze Şehitler Camii’ne getirildi. Buradaki törene, Biçer’in yakınları, Jandarma Ulaştırma Bölge Komutanı Tümgeneral Ali Şahin İşleyen, Kaymakam Aydın Memük ve yaklaşık bin kişi katıldı. İkindide kılınan cenaze namazının ardından Biçer, Şehitler Mezarlığı’nda gözyaşları arasında toprağa verildi.

ACILI ANNE, "OĞLUMU KUCAĞIMA VERİN"

"TCG Değirmendere" adlı römorkörde şehit olan askerlerden 21 yaşındaki er Fehmi Kocaman’ın cenazesi, İzmir’deki törenin ardından askeri kargo uçağıyla Uşak Havalimanı’na getirildi. Terhisine 45 gün kala meydana gelen faciada hayatını kaybeden Kocaman’ın cenazesi askerlerin omzunda uçaktan indirilirken acılı anne Hülya Kocaman, "Oğlumu kucağıma verin" diye gözyaşı döktü. Cenaze aracına konulan Türk bayrağına sarılı tabut, Banaz İlçesi’ne bağlı Ovacık Köyü’ndeki baba evinin önüne getirildi. Mustafa Kocaman ile Hülya Kocaman çiftinin dört çocuğundan en küçüğü olan şehit Fehmi Kocaman için helallik alındı, dualar okundu. Ardından, cenaze köy meydanına getirildi. Buradaki törene, Vali Mehmet Ufuk Erden, İl Jandarma Komutanı Albay Fuat Kömürcü, belediye başkanları, şehidin yakınları ve yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Cenaze namazının kılınmasının ardından şehit Kocaman, omuzlarda taşındığı köy mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR