Celal Uzunkaya ilk kez konuştu
İzmir İl Emniyet Müdürü görevine atanan Celal Uzunkaya'nın bugün kente gideceği ve yarın göreve başlayacağı öğrenildi.
GÜNDEM , 12 Şubat 2014 Çarşamba, 14:36
Celal Uzunkaya ilk kez konuştu

Celal Uzunkaya yapılan atamanın ardından yeni görevini değerlendirdi.

Uzunkaya, “İzmir eski görev yerim. 29 sene önce şark hizmeti sonrası 1985 yılında ilk kez geldim. 6 sene görev yaptım. İzmir’in huzur ve güveni için her türlü çabayı sağlayacağız. Var olan güven ve huzuru arttırmak üzere çalışacağız. Zaman içerisinde her şey görülür. İzmir’i ve İzmirlileri çok seviyorum. İnşallah; ele ele vatandaşımızla hizmeti birlikte yürütmek için gayret göstereceğiz. Görevi devralacağım arkadaşım da sevdiğim bir meslektaşımdır. Onunla da görüştük. Hayırlı olsun diledik. Zaman içinde yapacağımız hizmetler görülecektir. İzmir’e ve İzmir halkına hizmet için geliyorum” dedi.

Uzunkaya, yargılandığı dönemle ilgili sorumuz üzerine ise, “ Yargılama dönemiyle ilgili şu anda bir yorum, açıklamada bulunmak doğru değil. 14 yıldır birinci sınıf emniyet müdürlüğü rütbesinde olan biri olarak bugüne kadar yaptığım görevlerim ve bu referanslarla İzmir’e ve İzmir halkına hizmet etmeye geliyorum” diye konuştu.

Uzunkaya, emniyet özellikle de İzmir Emniyet’indeki atama fırtınası ile ilgili ise “Yorum yapmak söz konusu olamaz. Yönetici tasarrufudur” diye belirtti.

CELAL UZUNKAYA KİMDİR?

Celal Uzunkaya, 1958 yılında Samsun'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı ilde tamamladıktan sonra 1975 yılında Polis Koleji'ni, 1978 yılında da Polis Akademisi'ni birinciliklerle bitirdi. 1978 yılında ilk görev yeri olan Trabzon'da Komiser Yardımcısı olarak Siyasi Şube Müdürlüğü'nde göreve başladı ve 1982 yılına kadar bu görevde çalıştı. 1982-1985 yılları arasında Hakkari ilinde Siyasi Şube ve İstihbarat Şube Müdür Vekilliği, 1985-1991 yılları arasında İzmir ilinde İstihbarat Şube Müdür Yardımcılığı ve Müdürlüğü, 1991-1995 yılları arasında Bursa'da Güvenlik Şube Müdürlüğü, 1995-1997 yılları arasında Artvin-Hopa İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Artvin Asayiş Şube Müdürlüğü, 1997 yılında Bursa'da Asayiş Şube Müdürlüğü ve 2001 yılına kadar da aynı ilde Trafik Hizmetlerinden Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcılığı yaptı. 30 Haziran 2001'de 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfi edip (9 ay) süre ile APK uzmanlığı ve son 1.5 yıl boyunca da Polis Başmüfettişliği görevini ifa etti. Meslek içi pek çok kurs, seminer ve toplantılar dışında 1986-1988 ve 1991 yıllarında değişik sürelerle ABD ve Federal Almanya'da istihbarat, terörle mücadele, kaçakçılık ve yabancı dil kurs ve eğitimlerine katıldı. İçişleri Bakanlığı'ndan, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden ve çalıştığı İl Valilikleri ile Sıkıyönetim Komutanlıkları ve Emniyet Müdürlükleri'nden pek çok taltif, takdir ve teşekkür belgeleri bulunuyor. Uzunkaya, evli 3 çocuk ve 3 torun sahibi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR