Cem Uzan'dan bana mektup gelmedi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın "kumpas" iddialarının ardından hakkında çok sayıda dava olan ve Fransa'da yaşayan Cem Uzan'ın TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e mektup yazarak, "bana da kumpas kuruldu" iddiasında bulunduğu öne sürülmüştü. Ancak TBMM Başkanı Çiçek, yaptığı açıklamada bu iddiaları yalanladı.
GÜNDEM , 09 Ocak 2014 Perşembe, 11:37
Cem Uzan'dan bana mektup gelmedi

"Cem Uzan'dan herhangi bir mektup almadım" diyen Çiçek, son olarak Başbakan Yardımcısı olduğu dönemde Uzan'la görüştüğünü, yapılan toplantıda "ödediğinden çok borcu olduğunun anlaşıldığını" vurguladı.

Çiçek'in şu saptaması da dikkat çekti:
"Cem Uzan'la yalnız görüşmemeye çok dikkat ettim. Onunla olan tüm toplantılarda, ilgili bakanlar ve ilgili kurum yöneticilerinin de olmasına özen gösterdim..."

Resmi ziyareti için yurtdışında olduğundan Cem Uzan'ın mektubuna ilişkin iddialara ancak şimdi yanıt verebildiğini de kaydeden TBMM Başkanı Çiçek, "Cem Uzan'dan bana ulaşmış herhangi bir mektup yok" diye konuştu.

Adalet Bakanı olduğu dönemde de, Başbakan Yardımcısı olduğunda da, Cem Uzan'la görüştüğünü, bu görüşmelerin "gizli-kapaklı görüşmeler olmadığını" vurgulayan Çiçek, bu görüşmelerde ilgili bakan ya da kurum temsilcileri bulunduğuna dikkat çekti.

Çiçek, "Son olarak bir-iki yıl önce, tarihi tam hatırlamıyorum, Cem Uzan'la bir toplantı yaptık. O dönemde Başbakan Yardımcısıydım. Uzan beraberinde bir kişiyle gelmişti. Ben de, ilgili bakanların, sanıyorum Maliye Bakanıydı, BDDK gibi, TMSF gibi ilgili kurumların yöneticileriyle birlikte Cem Uzan'la görüştüm. Tutumunu bildiğimden yalnız görüşmemeye özen gösterdim" dedi.
 
"BORCU,  ÖDEDİĞİNİN DÖRT KATI ÇIKTI"
 
Çiçek, görüşme içeriğini de şöyle açıkladı: "Görüşmede Uzan, borcunu ödediğini ve mallarının geri verilmesini istedi. Ben de ilgili kurum temsilcilerine sordum. Baktık ki, hala ödediğinin dört katı borcu var. Dolayısıyla, mallarının iadesine ilişkin talebi kabul edilmedi."

 
TBMM Başkanı Çiçek'in Kuveyt'te resmi ziyarette olduğu önceki gün bir gazetede çıkan haberde, Başbakan Erdoğan'ın siyasi konulardan sorumlu baş danışmanı Yalçın Akdoğan'ın "orduya kumpas kuruldu" açıklaması ile başlayan "kumpas tartışmasına" Cem Uzan'ın da katıldığı ifade edilmişti.

Haberde, Ergenekon ve Balyoz davalarının ardından İmarbank operasyonu nedeniyle hakkında birçok dava açılan ve halen Fransa'da yaşayan Cem Uzan'ın da, kendisine kumpas kurulduğunu belirterek, yeniden yargılanma hakkı istediği, bunun için deTBMM Başkanı Cemil Çiçek'e dün bir mektup gönderdiği yer almıştı. (hurriyet)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR