Cep telefonlarına yeni zam yolda!
Resmi Gazete yayınlanan yeni bir düzenleme akıllara 'cep telefonlarına yeni zam geliyor mu' sorusunu getirdi.
EKONOMİ , 08 Mayıs 2020 Cuma, 09:10
Cep telefonlarına yeni zam yolda!

5 Mayıs 2020 Cuma günü Resmi Gazete'de yayınlanan yeni bir düzenleme ile İthalatta Gözetim Uygulaması'na ilişkin yeni bir güncelleme yapıldı. Buna göre birim gümrük bedeli 200 dolar altı telefonlar için Gözetim Uygulaması hayata geçiriliyor. Yapılan düzenleme ile gümrük bedeli 200 doların altında olan telefonların fiyatının artması da bekleniyor.

Cep telefonlarına yeni zam geliyor!

Ticaret Bakanlığı'nın bir üründen vergi almak için belirlediği rakam, gözetim uygulamasının alt sınırında olduğunda maliyeti düşük kalıyordu. Bu yeni düzenleme ile 200 dolar altındaki telefonların da biraz daha yüksek vergilendirilmesi mümkün olacak. Gözetim uygulaması daha çok yerli üreticiyi korumak ve ithalattaki vergi kaçağını önlemek için kullanılan bir yöntem.

Teknolojioku'da yer alan habere göre yapılan bu düzenlemenin özellikle 1500-2000 TL arasında fiyata sahip telefonların ülkeye giriş maliyetlerinin artmasına neden olması bekleniyor. Bu artışın da tüketiciye zam olarak yansıyacağını düşünüyoruz.

Gözetim Uygulaması nedir?

Yerli üreticinin korunması ve ithalattan kaynaklanacak vergi kayıplarının önlenmesi amacıyla, eşyanın ithalatında üzerinden vergi hesaplanacak kıymetle ilgili, birim başına asgari bir fiyat belirlenmesi uygulamasıdır. Gözetim uygulaması; ilgili eşyanın kıymeti, belirlenen birim fiyatın altında kaldığı zaman devreye girer.

Hangi markalar etkilenir?

Yapılan bu düzenlemenin bu fiyat aralığında modelleri de bulunan Xiaomi, Samsung, realme, TCL gibi markaların etkilenmesi bekleniyor.

Yürürlüğe giren yeni düzenleme ile ilgili detayları Resmi Gazete'nin ilgili sayfalarında bulabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR