CHP Hatay Milletvekili Topal, Meclis'e tabutla geldi
CHP Milletvekili Serkan Topal, Hatay'daki korona vakalarına dikkat çekmek için basın toplantısına tabut getirdi. Sağlık Bakanı Koca'nın vaka açıklamalarına da tepki gösteren Topal, "Gasilhanede vatandaşlarımız cenazelerini almak için sıra bekliyor. Yoğun bakıma ihtiyacı olan vatandaşlarımız sıra bekliyor" dedi.
GÜNDEM , 24 Aralık 2020 Perşembe, 14:54
CHP Hatay Milletvekili Topal, Meclis'e tabutla geldi

Hatay'ı, Çin'in Wuhan kentine benzeten Topal, Çin hükümetinin Wuhan için uyguladığı olağanüstü tedbirlerin Hatay için de uygulanmasını istedi.

Türkiye'de başka bir kentte bu kadar vaka artışı olmadığını ifade eden Topal, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamasına göre Hatay'da vakaların yüzde 125 arttığını söyledi. Topal, "Biz, 10 Eylül-10 Aralık arasındaki ölü sayılarına baktık, yüzde 400 artış var. Sayın Bakan, vaka artışları için 'Filyasyon ekibini artırdık, yoğun bakım yatak sayısını artırdık, PCR test cihazını artırdık.' dedi. Hatay'da bir düşüş yok" diye konuştu.

"VATANDAŞLARIMIZA EKONOMİK DESTEK VERİLEREK KARANTİNA UYGULANMALI"

Hatay'ın 11 milletvekilinin 6'sının, ildeki bazı yöneticilerin, sağlık çalışanlarının ve çok sayıda vatandaşın koronavirüse yakalandığını anlatan Topal, şöyle konuştu:

"Gasilhanede vatandaşımız cenazelerini almak için sıra bekliyor. Yoğun bakıma ihtiyacı olan vatandaşlarımız sıra bekliyor. Sayın Bakan, 'Hatay'da ağır hasta yükü fazla' diyor. Madem öyle ise nedir bunun çaresi? Halk çaresiz. Halk karantina uygulansın istiyor. Ancak karantinanın da şartları var. Vatandaşlarımız, esnaf, çiftçiler, tarım işçileri, serbest meslek mensupları, kiracılar ve birçok vatandaşımız ekonomik olarak zor durumda. Vatandaşlarımıza ekonomik destek verilerek karantina uygulanmalıdır."

SAYGI DURUŞUNDA BULUNDU

Serkan Topal, konuşmasının sonunda koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlar için saygı duruşunda bulundu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR