CHP'li vekil Gezi'yi uluslararası boyuta taşıdı
CHP Milletvekili Hüseyin Aygün, Gezi Parkı eylemlerine müdahale eden polis ekiplerinin kullandığı biber gazların Türkiye'ye satışının durdurulması için Kore ve Brezilya'ya başvurdu.
GÜNDEM , 20 Haziran 2013 Perşembe, 17:23
CHP'li vekil Gezi'yi uluslararası boyuta taşıdı

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Türkiye’ye biber gazı satan Kore ve Brezilya’ya dilekçe yazdı.

Kore Büyükelçisi Sangkyu Lee ve Brezilya Büyükelçisi Antonia Luis Espinola Salgado'ya gönderdiği ayrı ayrı dilekçelerde, Gezi Parkı eylemlerinde polisin kullandığı biber gazıyla iglili değerlendirmelerde bulundu.

Dilekçede, "Gezi Parkı eylemlerinde güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı ve biber gazı olarak bilinen değişik gazlar kullandığı, gaz fişeklerinin kurşun gibi kullanılarak ve hedef alınarak insanların başlarından vurulduğu" savunuldu.

Eylemlerin ilk gününden itibaren bu gazlar nedeniyle ciddi şekilde yaralananlar, gözünü kaybedenler, hatta silah olarak sıkıldığı için hayatını kaybedenlerin olduğunun belirtildiği dilekçede şöyle denildi:

"Türkiye'ye verdiğiniz gazlar, tonlarca kullanılarak göstericileri dağıtmak yerine sakatlamak, yaralamak, hatta öldürmeye yönelik amaç dışı kullanılmaktadır. Bu silahları Türkiye'ye vermeye devam etmeniz halinde işlenen suçlara hükümetiniz de ortak olacaktır. Bu gaz ve silahların Türkiye'ye satışının durdurulmasını talep ederim.”

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR