Cihada giden kızın babasından şok iddia
Türk ve Avrupa medyasında son günlerde "Suriye'ye cihada katılmak için evden kaçtıkları" iddia edilen Bosna asıllı Avusturya vatandaşı iki kızdan biri olan Sabina Selimoviç'in babası Sabit Selimoviç, 15 yaşındaki kızı Sabina'ın kaçırıldığını öne sürdü. Avusturya polisinin yaptığı açıklamada ise "Kızların Türkiye'de hatta Suriye'de bulunma ihtimali var ama teyit edemiyoruz" denildi.
DÜNYA , 24 Nisan 2014 Perşembe, 12:09
Cihada giden kızın babasından şok iddia

Avusturya'nın başkenti Viyana'da yaşayan Bosna asıllı baba Sabit Selimoviç, 10 Nisan tarihinde ortadan kaybolan kızının Suriye'ye savaşmak için gittiği söylentilerin doğru olmadığını belirterek, kızı Sabina'nın herhangi radikal bir grup ile teması olmadığını kaydetti.

Kızının ve arkadaşının 10 Nisan'da ailelerine "Biz Suriye'deki savaşa katılmaya gidiyoruz" şeklinde bir not bıraktıkları yönünde medyada çıkan haberlerin sorulması üzerine baba Selimoviç, "Medyada yer alan haberlerin bir çoğu asılsız ve yalandır. Biz aile olarak kızımızın nerede olduğuna dair hala hiçbir bilgiye sahip değiliz. Ben o gün işteydim ve eve geldiğimde durumu öğrendim. Ben gerçekten şu anda zor durumdayım" dedi.

Baba Selimoviç, kızının Viyana Havalimanı'ndan Türkiye'ye doğru gittiğini ve bir tek bu bilgiye sahip olduğunu ifade eden Selimoviç, "Kaybolduğunda hemen Viyana Havalimanı'na başvurdum ve orada Türkiye'ye doğru gittikleri bilgisini aldım. Bildiğim kadarı ile, Türkiye yönetimi de bu konu hakkında bilgilendirildi ve kızlarımızın bulunması için çalışmalar yapılıyor. Türkiye'den yardım bekliyoruz, biz kızlarımızı tekrar görmek istiyoruz" diye konuştu.
"Medyanın yazdıkları beni rahatsız ediyor"

Medyanın, "kızının bazı Radikal gruplara üye olduğunu ve Suriye'ye cihada katılmak için gittiği" yönündeki haberlerin kendisini çok rahatsız ettiğini de belirten Selimoviç, böyle bir şeyin mümkün olmadığını kaydetti.

Selimoviç, şöyle konuştu:

"Sabina'nın bize bir mesaj bıraktığına dair haberler yalandır. 'Suriye'ye gittiğini, cihada katıldığını. cennete girebilmek için savaşmaya gittiğine' dair mesaj bıraktığı da doğru değil. Medya kızımın evlendiğini bile yazdı, bu da doğru değil. Ayrıca, başörtülü fotoğrafları da çıktı, onlar da yalan. Bunlar gerçekten durumumuzu daha da zorlaştırıyor."

Kızına kavuşmasından sonra, hakkında yanlış yazan herkese dava açacağını da belirten Selimoviç, kendisinin bir Bosna Hersek vatandaşı olduğunu, ancak bu konuda Bosna Hersek'in Viyana Büyükelçiliği'nden herhangi bir yardımı alamamasının kendisini ayrıca üzdüğünü söyledi.

"Burada herkese başvrudum. Polise, Bosna Hersek Büyükelçiliği'ne, ancak hiç kimse yardım etmedi" diyen Selimoviç, kızının Avusturya'daki bazı radikal guplarla bağlantılı olduğu şeklindeki iddiaların da asılsız olduğunu dile getirdi.

Selimoviç, kızının radikal gruplarla hiçbir bağlantısı olmadığının da altını çizerek, "Benim kızım, tüm arkadaşları gibi, hafta sonları camiye gidiyordu ve orada dini ders alıyordu. Benim kızımın ders aldığı din öğretmenleri Bosna Hersek İslam Birliği'ne (Diyanet İşleri) bağlı olanlardır, herhangi radikal gruplara değil" dedi.

Mutlaka birinin bu olayın arkasında olduğunu ifade eden Selimoviç, "15 yaşında bir kız böyle bir şey nasıl yapabilir. Bunların arkasında birileri var, ama kim olduğunu bilmiyorum. Bir çocuk, Suriye'ye savaşma kararı nasıl alabilir. Biz yaşlılar bile böyle bir şey yapamayız. Benim kızım başarılı bir öğrencidir, o kaçırıldı ve bunun arkasında birileri var" diye konuştu.

Avusturya ve Türkiye polisi iş başında

Avusturya'nın başkenti Viyana'da yaşayan Bosna asıllı Sabina Selimoviç ve Samra Keşinoviç'in 10 Nisan'da ortadan kaybolması üzerine, ailelerin başvurusu üzerine Avusturya ve Türk polisi, genç kızları bulmak için çalışma başlattı. Ayrıca, iki genç kız hakkında Interpol da aramalara başladı.

Avusturya polisi tarafından bir süre önce yapılan açıklamaya göre, Bosna asıllı Avusturya doğumlu Selimoviç ve Keşinoviç'i bulmak için geniş kapsamlı çalışmalar başlatıldı.

Açıklamada, "Kızların Türkiye'de, hatta Suriye'de bile bulunma ihtimali var, fakat bu bilgiyi henüz teyit edemiyoruz. Daha fazla bilgimiz olduğunda, hepsini kamuoyuna ulaştıracağız" ifadelerine yer verildi.  

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR