Çin'den ABD'ye "oldukça yanlış zihniyetini" değiştirme çağrısı
Çin, ABD'nin iki ülke arasındaki ilişkileri çıkmaza soktuğunu duyurdu. Ayrıca Joe Biden yönetiminin, Çin'in gelişimini kontrol altına almaya ve bastırmaya çalıştığı belirtildi.
DÜNYA , 26 Temmuz 2021 Pazartesi, 13:31
Çin'den ABD'ye "oldukça yanlış zihniyetini" değiştirme çağrısı

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Şie Fıng, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman'ın, Çin'in Tiencin kentine düzenlediği ziyarette yaptıkları görüşmeyi değerlendirdi.

ABD'yi iki ülke arasındaki ilişkileri çıkmaza sokmakla suçlayan Şie, ABD'den "oldukça yanlış zihniyetini ve tehlikeli politikasını" değiştirmesini istedi.

"Çin ortak noktada buluşmak istiyor"

Şie, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Çin'in gelişimini kontrol altına almaya ve bastırmaya çalıştığını söyledi.

Taraflar arasındaki ilişkilerde ciddi sorunlarla karşılaşılmasının temel sebebinin, bazı Amerikalıların Çin'i "hayali bir düşman" gibi resmetmesi olduğunu kaydeden Şie, Çin'in farklılıkları korurken, ortak noktada buluşmak istediğini savundu.

ABD'ye eşit davranmayı öğretme sorumluluğumuz var

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, önceki gün bir televizyon kanalına verdiği röportajda, ABD'nin üstünlük taslayan bir davranış benimsediğini ve diğer ülkeleri baskı altına almak için gücünü kullandığını belirtmişti.

Dünyada, herhangi bir ülkenin diğerlerinden üstün olamayacağını vurgulayan Wang, şu değerlendirmeleri yapmıştı:

"Çin, herhangi bir ülkenin, diğerlerinden üstün olduğuna dair iddiasını asla kabul etmeyecektir. Eğer ABD, diğer ülkelere eşit davranmayı öğrenmediyse; Çin ve uluslararası toplumun, ABD'ye bunu nasıl yapacağını öğrenmesi konusunda yardımcı olma sorumluluğu var."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR